Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. mája 2011

MIKLOŠ: Diskusia o reštrukturalizácii môže byť legitímna



V krajinách, ktorých problémy s refinancovaním dlhu sú dlhodobejšieho charakteru, by bolo na mieste zvažovať reštrukturalizáciu dlhu. Konštatoval to na ...



Zdieľať
miklos Ivan MiklošFoto: SITA/Ľudovít VaniherBRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) - V krajinách, ktorých problémy s refinancovaním dlhu sú dlhodobejšieho charakteru, by bolo na mieste zvažovať reštrukturalizáciu dlhu. Konštatoval to na utorňajšej tlačovej konferencii minister financií Ivan Mikloš. "Som presvedčený, že treba rozlišovať, či ide o problém solventnosti, alebo problém likvidity. Teda či je to len problém dočasného obmedzenia prístupu k zdrojom, alebo je ten problém hlbší. Ak sú tie problémy hlbšie, tak je potom legitímne diskutovať o tom, či nehľadať cestu k reštrukturalizácii dlhu," povedal.


Reagoval tak na otázku, či by podporil predĺženie splatnosti gréckeho dlhu, ktorú ako možnosť naznačil v rozhovore pre francúzsky denník Liberation grécky minister financií George Papaconstantinou. Či však Grécko považuje za krajinu, ktorej problém s financovaním dlhu je hlbší, nekonkretizoval.


Georges Papaconstantinou vylúčil možnosť reštrukturalizácie záväzkov Atén

Grécky minister financií Georges Papaconstantinou v rozhovore pre Liberation vylúčil možnosť reštrukturalizácie záväzkov Atén a uviedol, že alternatívou by mohlo byť predĺženie obdobia splácania núdzových úverov, ktoré Grécko dostalo od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu (MMF). Papaconstantinou vyjadril presvedčenie, že reštrukturalizácia gréckych dlhov by viac problémov vytvorila ako vyriešila. "Existujú ľudia, ktorí si myslia, že reštrukturalizácia je nevyhnutná. Existujú však aj takí, ktorí stavili veľa peňazí na to, že Grécko vyhlási bankrot. To vysvetľuje absurdné dohady objavujúce sa v posledných dvoch týždňoch. Reštrukturalizácia je vylúčená," povedal minister pre pondelkové vydanie denníka Liberation.

"Bolo by lepšie, ak by sme predĺžili harmonogram splácania úverov v objeme 110 mld. eur, ktoré nám požičali naši partneri, a ak by sme ešte viac znížili úroky. Takýmto spôsobom by sme mohli plniť iné naše záväzky," konštatoval. Núdzové úvery Atény od EÚ a MMF dostali v máji minulého roka. Papaconstantinou dodal, že jeho krajina smeruje k obnoveniu hospodárskeho rastu v treťom a štvrtom kvartáli tohto roka a v roku 2012 by mala vykázať celoročný rast. Poznamenal však, že je ešte príliš skoro na odhadnutie, kedy sa skončí grécka dlhová kríza.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Aj slovenské firmy vedia robiť špičkové veci pre zníženie emisií CO2
<< predchádzajúci článok
Fico už dostal list od Radičovej pre ÚVO