Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. júna 2011

Mikloš predloží vlastné návrhy pre pôžičku Grécku



Minister financií Ivan Mikloš sa piatkovému rokovaniu o mandáte pre ďalšiu pôžičku Grécku nebráni a na rokovanie parlamentu predloží vlastný návrh podmienok pre ...



Zdieľať
ivan miklos Ivan MiklošFoto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) - Minister financií Ivan Mikloš sa piatkovému rokovaniu o mandáte pre ďalšiu pôžičku Grécku nebráni a na rokovanie parlamentu predloží vlastný návrh podmienok pre pôžičku. "Nemám problém s tým, aby o tom parlament rokoval, problém mám s jedným z tých piatich bodov, ktorý je naformulovaný tak, že ak by bol schválený, tak by znamenal vlastne bankrot Grécka," vyhlásil v stredu po rokovaní vlády Mikloš.


Minister financií poslal podľa jeho slov vlastný návrh postoja ku gréckej pôžičke predsedovi parlamentu Richardovi Sulíkovi v utorok večer. Jeho návrh obsahuje okrem piatich už sformulovaných podmienok aj šiesty bod, a to analýzu udržateľnosti budúcnosti gréckeho dlhu ako aj analýzu možnosti návratu krajiny na finančné trhy. Ivan Mikloš však chce zmeniť v mandáte formuláciu SaS o účasti privátneho sektora. Tá by podľa jeho slov mala byť stanovená objemom aspoň 30 mld. eur. "Môj návrh bude taký, aby národná rada urobila v tom jednom bode zmenu, prípadne doplnila aj šiesty bod," priblížil svoj zámer Mikloš. Parlament by mal o mandáte v prípade pôžičky Grécku rokovať v piatok dopoludnia.

Podporu pre presadenie mandátu získala SaS aj medzi poslancami SNS. Podľa predsedu KDH Jána Figeľa tento postup koaličného partnera smeruje k porušeniu koaličnej zhody, ktorú dosiahli strany pri predchádzajúcich rokovaniach. "Smeruje to k porušeniu prinajmenšom koaličnej zhody, ktorú sme sa usilovali definovať a SaS bola pritom," odpovedal na otázku, či postup SaS nie je porušením koaličnej zmluvy po rokovaní vlády Figeľ.

S predsedom SaS Richardom Sulíkom rokoval v pondelok aj predseda najsilnejšej koaličnej strany SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Ten po rokovaní vlády uviedol, že ho nie veľmi zaujíma hodnotenie tohto, či bola postupom SaS porušená koaličná zmluva alebo nie. Podľa Dzurindu je dôležitý výsledok. "To sa v koaličnom spolužití takto stáva. To sa takto stáva, keď politik podľahne pokušeniu presadiť svoj názor,“ uviedol v súvislosti s postupom SaS Mikuláš Dzurinda s tým, že je ešte dosť času, aby poslanci diskutovali a aby sa zladili texty podmienok, ktoré bude Slovensko presadzovať.

SaS chce ministrovi financií mandát pre rokovania v Bruseli zúžiť a pre vyplatenie druhej pôžičky stále vyžaduje jednoznačnú účasť privátneho sektora na reštrukturalizácii gréckeho dlhu, čo v podstate znamená grécky krach. "Požadujeme účasť súkromného sektora v reálnej výške, nie len akýmsi naťahovaním splatnosti dlhopisov pri zachovaní všetkých úrokov. To, čo sa diskutuje teraz v Bruseli, to je taká forma nijaká," povedal v utorok predseda SaS Sulík.

Na rámcoch mandátu pre vládu v prípade rokovaní o pôžičke Grécku sa koaliční partneri dohodli v pred dvoma týždňami. Slovensko tak podľa ich dohody bude pri prípadnej novej pôžičke Grécku požadovať splnenie piatich podmienok. Prvou podmienkou je účasť súkromného sektora. Druhou požiadavkou bude široká politická dohoda gréckych politických strán na plnení záväzkov, a to vrátane opozičných strán. Rovnako bude Slovensko presadzovať privatizáciu štátneho majetku v Grécku, záruky, že nepríde o peniaze v prípade pôžičky, ako aj účasť Medzinárodného menového fondu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poľský parlament schválil výstavbu jadrových elektrární
<< predchádzajúci článok
Harabina potrestali, rok bude zarábať o 70 percent menej