Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

19. februára 2007

Mikolaj a rektor STU hovorili o možnom presťahovaní školy



Minister školstva Ján Mikolaj hovoril s rektorom Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave Vladimírom Bálešom o tom, že sa uvažuje o presťahovaní školy. "Tvrdil mi niečo v takom zmysle, ...



Zdieľať

BRATISLAVA 19. februára (WEBNOVINY) - Minister školstva Ján Mikolaj hovoril s rektorom Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave Vladimírom Bálešom o tom, že sa uvažuje o presťahovaní školy. "Tvrdil mi niečo v takom zmysle, že by sa predali všetky budovy, v ktorých v súčasnosti v meste sú a postavili by si nový areál." Šéf rezortu si nie je istý, či by sa STU mala vysťahovať zo súčasných budov. "Trhová hodnota tých budov je taká vysoká, že v súčasnosti sú možno až nepredajné," dodal Mikolaj. Podľa neho môže ísť o majetok do päť miliárd korún. Žiaden projekt však ešte nevidel na papieri. "Je to len taká úvaha, vízia," poznamenal minister. Mikolaj povedal, že každý investičný zámer nad 100 miliónov korún musí ísť do vlády. "Zrejme uvažujú, že by to išlo z európskych fondov."

Orgány STU v Bratislave ešte nerokovali o možnom presťahovaní školy do Malaciek. Agentúre SITA to potvrdili rektor STU Vladimír Báleš a predseda Akademického senátu Milan Žalman. Báleš povedal, že v súčasnosti neprichádza do úvahy, aby sa univerzita sťahovala. Medializovanie tejto témy ho podľa jeho slov šokuje. Báleš najprv uviedol, že nevie o stretnutí pracovnej skupiny vlády, ktoré má byť 28. februára. Na otázku, či skupina bude rokovať o Slovenskej technickej univerzite, reagoval, že "rokovať budú o priemyselnom parku. Neviem, v akej pozícii tam bude Slovenská technická univerzita." Podľa neho momentálne sa na škole uvažuje len o tom, či sa budú rekonštruovať budovy univerzity alebo sa postavia nové," dodal Báleš.

Predseda akademického senátu Milan Žalman tvrdí, že presun univerzity na Záhorie "nie je taký horúci, že by to malo zajtra vypuknúť." Podľa neho ide o jednu z alternatív. "Je to veľmi odvážna a moderná alternatíva, jedna z tých futuristických." Ako ďalšiu alternatívu uviedol výstavbu Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Mlynskej Doline. "Tam sme vo fáze projektovej predprípravy." Ak by škola zostala v Bratislave, tak sa hovorí o výstavbe nového študentského domova, dodal Žalman. Podľa neho vedenie školy pripravuje nový dlhodobý zámer školy na štyri roky, ktorý by mal byť hotový v júni. Z neho by malo byť jasnejšie, ako sa vyriešia problémy s budovami školy, dodal Žalman. Zaujímavosťou je, že Žalman sa o možnom sťahovaní univerzity dozvedel na pôde Žilinskej univerzity v Žiline. Prečo sa informáciu dopočul na cudzej akademickej pôde, nechcel komentovať.

Informácie o možnom zmene sídla univerzity sa dostali aj k prorektorovi pre vedu a výskum Robertovi Redhammerovi. Tvrdí, že viaceré budovy školy sú priam v katastrofálnom stave, majú málo peňazí na investície a škola chce znížiť prevádzkové náklady. Myslí si, že niekedy rekonštrukcie vyjdú drahšie než nové priestory. STU chce patriť medzi európskych univerzitných hráčov a nielen medzi bratislavských, na čo treba financie, pripomenul Redhammer.

Nové sídlo školy by malo stáť na pozemkoch priemyselného parku Eurovalley na Záhorí, ktoré patria developerskej spoločnosti HB Reavis Group. Jej hovorca Miro Sedlák tvrdí, že STU by dali zadarmo vysporiadané a zasieťované pozemky. Na nich by si škola postavila areál podľa vlastných predstáv. "HB Reavis Group nemá záujem na výstavbe areálu nijako participovať. Rovnako nejde ani o zámenu pozemkov pre univerzitu v Eurovalley za nehnuteľnosti, ktoré STU vlastní v Bratislave," uviedol Sedlák. Podľa neho obidve strany by z toho profitovali. STU by sídlila v technologickom parku, kde by mohla okrem iného využiť potenciál tamojších firiem. Firma HB Reavis Group by získala nových klientov - študentov a zamestnancov školy - pre svoje komerčné a bytové projekty, dodal Sedlák.

STU v Bratislave patrí medzi najväčšie slovenské univerzity. Ročne na jej siedmich fakultách študuje približne 19-tisíc študentov. Šesť fakúlt sídli v Bratislave - Stavebná fakulta, Strojnícka fakulta, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie, Fakulta architektúry a Fakulta informatiky a informačných technológií. Materiálovotechnologická fakulta má sídlo v Trnave.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Jeden zo šiestich Európanov žije pod hranicou chudoby
<< predchádzajúci článok
PSA v Trnave obsadzuje pozície pre výrobu nového vozidla