Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. júna 2010

MIKOLAJ: Rezort je konsolidovaný, podarilo sa veľaRezort školstva je podľa ministra Jána Mikolaja konsolidovaný. „Myslím si, že rezort je konsolidovaný, veci sú rozpracované tak, že podľa môjho ...Zdieľať
mikolaj Ján Mikolaj

Foto: SITA/ Peter Žákovič ŽILINA 30. júna (WEBNOVINY) – Rezort školstva je podľa ministra Jána Mikolaja konsolidovaný. „Myslím si, že rezort je konsolidovaný, veci sú rozpracované tak, že podľa môjho osobného názoru stačí v nich pokračovať a doladiť tie veci, ktoré prídu priamo zo škôl. Z hľadiska toho obrovského množstva zmien, ktoré sme v školskom systéme presadili, sa podarilo takmer všetko,“ povedal Mikolaj po odovzdaní koncoročných vysvedčení štvrtákom na Základnej škole Limbová v Žiline. Podľa ministra sa školská reforma začína na školách udomácňovať a k podstate samotnej reformy nezaznievajú kritické poznámky. „Máme za sebou druhý rok školskej reformy, čiže sme zhruba v jednej polovici celého toho štvorročného nábehu, a ja osobne si myslím, že školská reforma ako taká sa začína na školách udomácňovať. Nie sú nejaké kritické poznámky k podstate samotnej reformy, samozrejme, že niektoré sprievodné javy bude treba ešte doladiť na základe rôznych skúseností z jednotlivých škôl, ale s reformou ako takou, si myslím, že môžeme byť v celku spokojní,“ povedal Mikolaj.

Z programových predsavzatí, ktoré sa rezortu školstva podľa Mikolaja podarilo naplniť, spomenul okrem školskej reformy aj nový kreditový systém pre pedagógov, reformáciu odborného školstva, úpravu financovania základných škôl, komplexnú akreditáciu vysokých škôl či umožnenie vysokým školám podnikať v oblasti vedy a výskumu. „V športe sa dosahujú vynikajúce výsledky, pretože sa nám podarilo nastaviť financovanie športu a vytvorenie top tímov či už juniorských alebo špičkových. No a vo vede najmä to, že sme pripravili zákonné formy pre také špecifické pracoviská ako sú vedecko-technologické parky, výskumno-vývojové centrá, technologické inkubátory Spino, Start up. Tak si myslím, že všetko to, čo sme mali v programovom vyhlásení vlády napísané, tak splnené je,“ povedal Mikolaj.

Meškanie nových učebníc, na ktoré v uplynulých rokoch školy poukazovali, by sa v treťom roku reformy už opakovať nemalo. „Učebnice sa môžu písať až vtedy, keď je reforma začlenená, aby sa vedelo, čo v nich vlastne má byť. Myslím si, že v treťom roku reformy už nebudú také počiatočné problémy, pokiaľ ide o učebnice ešte v minulom roku v máji sme vypísali prvé výberové konania na autorov učebníc. Všetky zmluvy sú podpísané, termíny sú stanovené, takže ja verím, že či už autori učebníc alebo vydavatelia tieto termíny dodržia,“ dodal Mikolaj.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nové úvery rástli medzimesačne aj medziročne
<< predchádzajúci článok
Najlepší biely papier je ten zelený

MIKOLAJ: Rezort je konsolidovaný, podarilo sa veľa - diskusné fórum čitateľov

nuž a ako sa30.6. 20:43:44