Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Mikolášik: Deti nemôžu byť predmetom kúpnej zmluvy



Mikolášik: Deti nemôžu byť predmetom kúpnej zmluvy



Zdieľať
Mikolášik: Deti nemôžu byť predmetom kúpnej zmluvy Foto: Miroslav Mikolášik
Štrasburg, 26. októbra (OTS) – „Ak na jednej strane označujeme obchod s ľuďmi za zločin, nemôžeme zároveň schvaľovať to isté pod názvom náhradné materstvo, kde nejde o nič iné ako o predaj nenarodených detí,“ vyhlásil v Štrasburgu slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH) v súvislosti s problematikou náhradného materstva. Výsledkom je podľa neho nedôstojný celosvetový trh so ženským telom a materstvom, ktorého obeťami sú ženy v ťažkej životnej a finančnej situácii, ako aj deti, na ktoré sa hľadí doslova a do písmena ako na tovar.


Mikolášik, ktorý je predsedom Pracovnej skupiny európskych ľudovcov pre bioetiku a ľudskú dôstojnosť, v tejto súvislosti pripomenul nedávny prípad austrálskeho páru, ktorý si nechal vynosiť deti mladej Thajčanke. Keď však zistili, že jedno z dvojičiek má Downov syndróm, odmietli ho, nechali napospas osudu v Thajsku a zobrali si len to zdravé. „Nevideli v ňom svoje dieťa, plod svojej lásky, ale len objednaný tovar, ktorý im nebol dodaný v požadovanej kvalite. Preto ho od dodávateľky odmietli prevziať. Naozaj si toto deti od nás zaslúžia?“ upozorňuje Mikolášik s tým, že týmto deťom sa nedostáva bezpodmienečnej rodičovskej lásky. Naopak musia si ju zaslúžiť svojou „kvalitou“. „Ak sa tak nestane, čo zabráni rodičom „reklamovať“ ich kedykoľvek počas života ako nezodpovedajúcich sume, ktorú za ne dali?“

Europoslanec a zároveň lekár odmieta aj druhú stránku tohto obchodu, a to zneužívanie chudoby žien. Ženské telá sa podľa neho stávajú iba výrobnou linkou, nezriedka využívanou na zisky iných, a to organizácií, ktoré tieto obchody sprostredkúvajú. „Takéto tehotenstvá bývajú objednávané predovšetkým u žien, ktoré nepoznajú svoje práva a ani sa proti tomu nevedia brániť,“ dodal. Zákon, ktorý stojí na strane peňazí proti najzákladnejším ľudským právam, nemá podľa neho v legislatíve civilizovanej spoločnosti čo hľadať. Diskusiu o problematike náhradného materstva v Štrasburgu otvorili na odbornom stretnutí uvedenej pracovnej skupiny počas októbrového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Tuniské úrady sa obávajú počas parlamentných volieb útokov islamistov
<< predchádzajúci článok
Prístavný most v smere do Trnavy zatvoria na celú noc