Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. júna 2012

Milan Ftáčnik na Pride nepríde, pochod otvoria tri svadbyPrimátor Bratislavy Milan Ftáčnik si želá, aby si Bratislava počas víkendového pochodu Dúhový Pride zachovala tvár tolerantného mesta. Ako agentúru SITA informoval primátorov hovorca ...Zdieľať
pride BRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) - Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik si želá, aby si Bratislava počas víkendového pochodu Dúhový Pride zachovala tvár tolerantného mesta.


Ako agentúru SITA informoval primátorov hovorca Ľubomír Andrassy, bratislavská samospráva nie je organizátorom a ani spoluorganizátorom dúhového pochodu 2012.

Ide však o podujatie, ktorého organizátori spĺňajú zákonné náležitosti na jeho organizáciu a mesto bude preto súčinné v oblastiach, ktoré sa bezprostredne týkajú bezpečnosti a zdravia jeho účastníkov.

Primátor žiada Bratislavčanov i účastníkov pochodu, aby sa nenechali vtiahnuť do zbytočných konfliktov, aby agresivita z ktorejkoľvek strany nevyústila do neželaného stretu.

Tento týždeň sa podľa Andrassyho na pôde bratislavského magistrátu uskutočnilo stretnutie primátora, organizátorov a bezpečnostných zložiek, na ktorom diskutovali o pripravenosti organizátorov zvládnuť podujatie.

Primátor sa zaujímal, ako sú pripravené mestská a štátna polícia zvládnuť prípadné ataky provokatérov na účastníkov pochodu.

Stretnutie podľa hovorcu iniciovali aj preto, že primátor bude cez víkend mimo Bratislavy na zahraničnej pracovnej ceste a na pochode sa nezúčastní.

Slovenská metropola bola a je podľa hovorcu Andrassyho považovaná za mesto tolerancie.

Bratislava vždy vytvárala priestor pre slobodnú prezentáciu názorov, myšlienok, postojov. Primátor Milan Ftáčnik rešpektuje právo prezentovať názory jednotlivcov či skupín občanov priamo na verejnosti, vyjadrovať myšlienky, ktoré nie sú v rozpore so základnými ľudskými právami.

Podujatie dúhový pochod podľa Andrassyho je plne legitímnym prejavom názoru skupiny občanov, Bratislavčanov, aj keď toto podujatie vyvoláva v spoločnosti emócie oveľa viac ako iné zhromaždenia.

Dúhový pride 2012 sa začne v Bratislave v sobotu 9. júna o 13:00, otvoria ho tri symbolické svadby na Námestí slobody. Svoje „áno“ si povie ženský, mužský i žensko-mužský pár, aby tak spoločne upozornili na absenciu legislatívnej úpravy pre LGBT ľudí a zároveň verejne oslávili svoj partnerský zväzok.

Pride organizuje občianske združenie Queer Leaders Forum spolu so skupinou nezávislých aktivistiek a aktivistov.


Europoslanci sa nezhodli

Dúhový pochod nie je žiadny karneval ani Love Parade, ktoré možno poznajú ľudia z iných krajín, myslí si slovenská europoslankyňa za stranu Smer-SD Monika Flašíková-Beňová.

Podľa jej slov je to stretnutie a pochod za práva gejov, lesieb, bisexuálnych a transgender (LGBT) ľudí, ktoré slovenská legislatíva neupravuje.

"Slovenský Dúhový pride je podujatie, kde sa príslušníci LGBT komunity chcú domôcť práva na uzákonenie možnosti tvoriť registrované partnerstvá a tiež nebyť diskriminovanými v pracovnom, ale ani súkromnom živote," povedala agentúre SITA europoslankyňa, ktorá sa na pochode zúčastnila minulý rok a svojou účasťou ho podporí aj túto sobotu.

"Minulý rok ma milo prekvapilo, že tam bolo aj množstvo hetero," doplnila.

Tento rok bude pochod podľa Flašíkovej-Beňovej ovplyvnený tým, že "do NR SR akosi pribudli poslanci s názormi, ktoré sú už vo väčšine členských štátov EÚ dávno v kategórii odsúdeniahodných."

"Mrzí ma to aj preto, že som hlavnou spravodajkyňou EP pre Správu o Základných právach v EÚ a pred dvoma týždňami sme v EP veľkou väčšinou schválili aj Rezolúciu o boji proti homofóbii," poznamenala.

Iný názor na pochod LGBT ľudí má europoslanec za SNS Jaroslav Paška.

Slováci sú podľa neho citlivý a tolerantný národ.

"Nemyslím si, že by LGBT ľudia mali na Slovensku taký deficit občianskych práv, na ktorý by bolo potrebné poukazovať protestnými pochodmi," domnieva sa.

Paška je presvedčený, že Dúhový pochod je len manifestáciou komunity, ktorá cíti potrebu vyzdvihnúť svoju odlišnosť a iný spôsob partnerského spolunažívania.

"Nie som si však istý, či okázalá prezentácia najintímnejších sfér osobného života môže nájsť priaznivú odozvu v našej dlhoročnými tradíciami kultivovanej spoločnosti. Môže poslúžiť ako lacná príležitosť na mediálnu prezentáciu pre zopár politikov," dodal.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Výnosy z francúzskych dlhopisov klesli na rekordné minimá
<< predchádzajúci článok
Bojnice sa prenesú do Orientu, na zámok príde Aladin

Milan Ftáčnik na Pride nepríde, pochod otvoria tri svadby - diskusné fórum čitateľov

retardovaní7.6. 13:52:42