Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

02. februára 2010

Milan Lasica bude sedemdesiatku ešte dlho dobiehaťSlovenský herec, dramatik, prozaik, textár, režisér, humorista a moderátor Milan Lasica bude mať v stredu 70 rokov.Zdieľať
Jedna z najvýznamnejších osobností slovenskej kultúry, herec, dramatik, prozaik, textár, režisér, humorista a moderátor, Milan Lasica oslávi v stredu 70 rokov. Ako však sám tvrdí, "zaskočil ma tento vek, vôbec sa necítim na jeho úrovni a zdá sa, že tú sedemdesiatku ešte dlho budem dobiehať“.

Milan Lasica sa narodil 3. februára 1940 vo Zvolene. Študoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Už počas štúdia začal vystupovať s Júliusom Satinským s autorskými dialógmi v bratislavskej Tatre. V Divadle na korze pôsobil koncom šesťdesiatych rokov. V rokoch 1971 až 1972 sa nerozlučná dvojica udomácnila na doskách kabaretu Večerní Brno, pretože počas normalizácie im na Slovensku zakázali vystupovať. Ani "sloboda" v Česku však netrvala dlho a Lasica so Satinským nesmeli vystupovať ani tam. V roku 1972 dostali angažmán v spevohre bratislavskej Novej scény, od roku 1978 účinkovali aj v činohre Novej scény. O štyri roky neskôr položili umelci základy moderného slovenského humoru v Štúdiu S, ktoré neskôr premenovali na Štúdio L+S. Lasica a Satinský svojimi navonok nevinnými dialógmi metaforicky približovali situácie, v ktorých sa našli mnohí Slováci a Česi. Vystúpenia oživovali scénkami, skečmi a piesňami.
 

Typický humor dvojice Lasica a Satinský, ktorý cítiť aj v knižných publikáciách a fejtónoch, sa často približoval k politickej satire. V rokoch 1996 až 1998 vyšlo trojzväzkové Súborné dielo L+S a v roku 1999 kniha fejtónov Tristo hrmených. Lasica sa okrem toho spolu so Satinským podpísal pod knihy Nečakanie na Godota, Lasica, Satinský a vy, Tri hry a spolu s Júliusom Satinským napísali muzikálové spracovanie hry Jána Soloviča Žobrácke dobrodružstvo.
  
Milan Lasica zdramatizoval napríklad román Vladimíra Mináča s názvom Výrobca šťastia. Ako dramatik a režisér je činný dodnes. V Štúdiu L+S uvádza napríklad hru Na fašírky mi nesiahaj, režíroval muzikál Hello Dolly! pre Novú scénu a je autorom textov k divadelným hrám, ako napríklad Garderobiér, kde aj stvárňuje jednu z postáv. Okrem toho hrá v súčasnosti v inscenáciách Mínus dvaja, Rybárik kráľovský, Kumšt či Malé manželské zločiny. 


 

Svoje presné a intelektuálne herectvo využíva Lasica aj vo filmoch. Hral napríklad v snímkach Sladké hry minulého leta (1969), Buldoci a třešně (1981), Srdečný pozdrav ze zeměkoule (1982), Vážení přátelé, ano (1989), Výchova dívek v Čechách (1997), Pasti, pasti, pastičky či Obsluhoval jsem anglického krále (2006). Ako sa uvádza v Encyklopédii filmu, tento výrazný komediálny herec je úsporný vo výrazových prostriedkoch, sústreďuje sa na výpoveď a presnú pointu. Vytvára svojské typy a charaktery so zmyslom pre satirické a parodické akcenty. Jeho prejav sa vyznačuje ironickým nadhľadom a odstupom.
nbsp;

Samostatnú autorskú tvorbu predstavujú najmä Lasicove piesňové texty. Časť z nich vyšla knižne - Bolo nás jedenásť alebo Piesne o ničom. Jeho fejtóny vyšli vo dvoch knihách Bodka, za ktorú dostal Cenu Dominika Tatarku a Zlatého gunára z festivalu Kremnické gagy, a pokračovaní Bodka 2. Ján Štrasser vydal knihu rozhovorov s ním Lenže ja som iba komik (2005). Kornel Földvári napísal knihu o Milanovi Lasicovi a Júliusovi Satinskom Svet pre dvoch (2004), Tomáš Janovic vydal s Milanom Lasicom knihu Zoči-voči (1999). Spolu s mladým výtvarníkom Marekom Ormandíkom vydal Lasica knihu Milanchólia (2008). K sedemdesiatke dostal ako darček knihu 70 rokov © Lasica, v ktorej sa o ňom vyjadrilo sedemdesiat osobností, priateľov a priateliek.
 

Milan Lasica je známy aj na hudobnej scéne. S Júliusom Satinským a hudobníkom Jarom Filipom vydal albumy Bolo nás jedenásť (1981), S vetrom opreteky (1982) a My (1987). S formáciou Bratislava Hot Serenaders vydal albumy Ja som optimista (2001), ktorý získal Zlatú platňu, a Celý svet sa mračí (2002), ktorý získal Platinovú platňu. Výber z oboch CD poslúžil k nakrúteniu hudobného DVD Milan Lasica & Bratislava Hot Serenaders. "Celé to vzniklo náhodou, skôr ako žart," povedal pri preberaní spomínanej Zlatej a Platinovej platne známy herec a režisér, ktorý vnímal spoluprácu s Bratislava Hot Serenaders skôr ako zábavu než prácu.
 

Koncom roka 2006 nahral Lasica spolu s Luciou Lužinskou, All Time Jazz Trio a Pressburger Quartett pre špeciálnu kompiláciu Vianočnú pieseň. Spolu s Richardom Müllerom a Oskarom Rózsom je podpísaný pod album Müller spieva Lasicu, Lasica spieva Müllera, Lasica a Müller spievajú Filipa (2008), ktorým si títo umelci uctili hudobníka Jara Filipa.
 

Na konte má niekoľko ocenení. Je držiteľom divadelného ocenenia Dosky za najlepší mužský herecký výkon v hre Yasminy Rezy Život na trikrát (2003). V roku 2005 mu prezident Slovenskej republiky udelil štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy v oblasti kultúry, na konte má tiež cenu Igric za herecký výkon vo filme Obsluhoval jsem anglického krále (2006).
 

Jeho obľúbeným žijúcim zabávačom je americký filmár Woody Allen. Lasicovi je blízky najmä preto, že to je mestský človek. "Je to človek New Yorku a ja som tiež mestský typ, aj keď Bratislava nie je New York," povedal Lasica pre agentúru SITA pred niekoľkými rokmi. Lasica si dobre oddýchne aj pri hudbe či dobrej knihe. Vo svojej koži sa cíti na filmových festivaloch. K týmto podujatiam má blízko, pôsobí ako prezident Art Film Festu. Z hudby ostáva verný džezovej hudbe a swingu, z populárnej hudby uprednostňuje všetko, čo má znak alebo symbol Franka Sinatru. Venuje sa tiež golfu. 

 

Milan Lasica je ženatý s Magdou Vášáryovou, s ktorou má dve dcéry.

Spracované podľa: archív agentúry SITA, Encyklopédia filmu (1993), www.osobnosti.sk, www.studios.sk, www.serenaders.sk

(SITA)


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Peter Lipa dúfa v plodnejšie obdobie Milana Lasicu (4. 8. 2009)
 Lipa a Lasica si prevezmú Zlatú platňu (27. 1. 2006)
 Lipa zaspieva Lasicu 4. februára v Divadle Astorka (27. 1. 2006)
 Lasica: Lenže ja som iba komik (12. 10. 2005)nasledujúci článok >>
Vyšla kniha o kocúrovi, ktorý vie predvídať smrť
<< predchádzajúci článok
Záujem o koncert AC-DC spôsobil pád stránky