Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

17. januára 2020

Miliardár pôjde do väzenia, pokúsil sa prepašovať obraz od Picassa a predať na aukcii (video)Španielskeho miliardára a zberateľa umenia odsúdili na 18 mesiacov väzenia za to, že sa pokúsil prepašovať do zahraničia obraz od Pabla Picassa a predať ho na aukcii. Jaime Botín okrem toho dostal pokutu 52,4 ...Zdieľať
piccasso 676x455 17.1.2020 (Webnoviny.sk) - Španielskeho miliardára a zberateľa umenia odsúdili na 18 mesiacov väzenia za to, že sa pokúsil prepašovať do zahraničia obraz od Pabla Picassa a predať ho na aukcii. Jaime Botín okrem toho dostal pokutu 52,4 milióna eur a musel sa vzdať vlastníctva diela v prospech Španielska. Proti verdiktu sa môže odvolať.

Hlava mladej ženy


Obraz s názvom Hlava mladej ženy, ktorý Španielsko považuje za národný poklad, má hodnotu zhruba 26 miliónov eur. Picasso ho namaľoval v roku 1906 počas svojho ružového obdobia. Dielo skonfiškovali španielske úrady z Botínovej jachty na Korzike v roku 2015. Podľa prokurátorov ho chcel predať na aukcii v Londýne.

Osemdesiattriročný Botín, ktorý je vnukom zakladateľa banky Santander, čelil obvineniam z pašovania umeleckého diela za to, že ho vzal z "národného územia bez povolenia".

Akékoľvek umelecké dielo, ktoré je staršie ako 100 rokov je v Španielsku považované za natoľko dôležité, aby bolo zaregistrované ako národný poklad.

Nedostal povolenie


To znamená, že ich majitelia musia požiadať o povolenie na odvoz z krajiny, píše spravodajský portál BBC. Botín, ktorý obraz kúpil v roku 1977 v Londýne, však takéto povolenie nedostal.

Podľa BBC je nepravdepodobné, že Botín skončí za mrežami, keďže prvopáchatelia nenásilných trestných činov sa v Španielsku obyčajne vyhnú väzeniu, ak majú tresty nižšie ako dva roky.

Keďže je obraz majetkom štátu, dostalo ho do úschovy Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía v Madride. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.
Zdroj: Webnoviny.sk - Miliardár pôjde do väzenia, pokúsil sa prepašovať obraz od Picassa a predať na aukcii (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Huawei predstavuje P smart Pro, novinku s výsuvným fotoaparátom a veľkým displejom
<< predchádzajúci článok
Ivo Bič oživuje svoju sólovú kariéru, niekdajší spevák kapely Peter Bič Project predstavil videoklip Unavený

Miliardár pôjde do väzenia, pokúsil sa prepašovať obraz od Picassa a predať na aukcii (video) - diskusné fórum čitateľov