Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Zo zahraničia

13. júna 2018

Milióny moslimov cestujú domov na sviatok íd al-fitrIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Jakarta 13. júna (TASR) - Približne 30 miliónov Indonézanov absolvuje tento týždeň často náročnú cestu domov na oslavy moslimského sviatku íd al-fitr, ktorým sa končí posvätný pôstny mesiac ramadán. Informovala o tom v stredu agentúra DPA.


Cestujú autami, motocyklami, loďami, vlakmi i lietadlami, aby strávili sviatok s príbuznými vo svojich domovoch. Táto každoročná cestovná horúčka má aj svoj miestny názov - mudik.

Lístky na vlaky a lietadlá sú vypredané už niekoľko týždňov pred týmto sviatkom, ktorý podľa očakávania padne na piatok. Íd al-fitr sa každoročne určuje na základe pozorovania mesačného novu.

Obdobie cestovania je charakteristické preplnenými vlakmi a rozsiahlymi kolónami áut a motocyklov na cestách. Zápchy môžu trvať aj niekoľko dní, pripomína DPA.

Dvanásť ľudí prišlo vlani o život v dôsledku vyčerpania po tom, čo na tri dni uviazli v dopravnej zápche pri mýtnej vstupnej bráne v provincii Stredná Jáva.

Indonézska vláda však oznámila, že tento rok počas exodu spojeného so sviatkom íd al-fitr očakáva menšie zahltenie dopravy, keďže nedávno sa dokončilo niekoľko cestných spojení v rôznych častiach ostrova Jáva, kde žije väčšia časť obyvateľov krajiny. "Tentoraz sa zdá, že doprava je plynulejšia než vlani," uviedlo indonézske ministerstvo dopravy.

Počet Indonézanov, ktorí na sviatok cestovali domov lietadlom, podľa úradov už teraz dosiahol jeden milión.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Japonsko má obavy z pozastavenia manévrov USA a Južnej Kórey
<< predchádzajúci článok
Nový zákon o rybárstve má prispieť k ochrane vôd aj zdravia rybárov

Milióny moslimov cestujú domov na sviatok íd al-fitr - diskusné fórum čitateľov