Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. júna 2010

Militanti zaútočili na veľkú základňu NATONa jednu z najväčších základní síl Severoatlantickej aliancie v Afganistane zaútočili v stredu militanti, informovali armádne zdroje. K útoku sa prihlásilo islamistické hnutie Taliban, ...Zdieľať
afganistan Foto: SITA/AP

KÁBUL 30. júna (WEBNOVINY) - Na jednu z najväčších základní síl Severoatlantickej aliancie v Afganistane zaútočili v stredu militanti, informovali armádne zdroje. K útoku sa prihlásilo islamistické hnutie Taliban, pričom podľa velenia leteckej základne prišli pri útoku o život ôsmi militanti.

"Na džalálábádske letisko zaútočili. Môžem to potvrdiť. (Útok) stále pokračuje, takže nemôžem poskytnúť mnoho detailov," uviedol ešte počas prestrelky Iain Baxter, hovorca Medzinárodných síl pre podporu bezpečnosti v Afganistane Severoatlantickej aliancie (ISAF). "Útočníkom sa do základne nepodarilo dostať," dodal pre tlačovú agentúru AFP.

Po výbuchu auta skupina militantov s použitím ľahkých strelných zbraní a granátov bojovala proti príslušníkom medzinárodných síl na základni asi 30 minút, informovalo vedenie letiska.

Hovorca Talibanu Zabihulláh Mudžáhid prostredníctvom telefonátu agentúre AFP potvrdil, že útok na vojenskú základňu v Džalálábáde na východe krajiny uskutočnili príslušníci hnutia. V SMS-správe pre tlačovú agentúru Associated Press uviedol, že šesť samovražedných útočníkov zabilo 32 príslušníkov afganských a zahraničných síl. Tieto počty však zatiaľ nikto nepotvrdil.

Letisko v Džalálábáde, ktoré leží asi 125 kilometrov východne od afganského hlavného mesta, je druhou najväčšou základňou síl ISAF v Afganistane po kandahárskej základni na juhu krajiny a bagramskej základni na predmestí Kábulu. Obe spomínané základne sa v posledných mesiacoch taktiež stali terčmi podobných útokov.

SITA/AFP/AP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pri nehode prišla o život 68-ročná žena
<< predchádzajúci článok
Raketa vystrelená z Gazy poškodila továreň

Militanti zaútočili na veľkú základňu NATO - diskusné fórum čitateľov