Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. februára 2014

Mimoriadna schôdza na odvolávanie premiéra je predvolebný ťah



Robert Kaliňák, archívne foto



Zdieľať
Robert Kaliňák, archívne foto Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 9. februára (TASR) - Mimoriadna schôdza parlamentu s cieľom odvolať predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), ktorú iniciuje opozícia pre kauzu emisie, je účelový politický ťah krátko pred prezidentskými voľbami. V dnešnej diskusnej relácii RTVS O päť minút dvanásť to vyhlásil minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD).


Pripomenul, že kauza emisie sa začala takmer pred šiestimi rokmi a ubehli od nej už dvoje voľby. "Odvolávať chcú predsedu vlády mesiac pred prezidentskými voľbami kvôli kauze starej šesť rokov. Asi robí aktuálna vláda dobrú prácu, keď nič novšie nemajú," poznamenal Kaliňák.

"Pán Figeľ mal ako prvý podpredseda Radičovej vlády dva roky na to, aby veci vyšetril," vyhlásil šéf rezortu vnútra. Dodal, že zoznam firiem, ktoré sa na emisnej transakcii podieľali, poslali Švajčiari na Slovensko ešte počas vlády Ivety Radičovej. "Všetky tieto veci, o ktoré ste žiadali, ste mohli urobiť aj vy, keď ste boli vo vláde. Napríklad požiadať Generálnu prokuratúru o zverejnenie zoznamu," odkázal Kaliňák predsedovi KDH Jánovi Figeľovi.

Ten reagoval, že Radičovej vláda nezasahovala do vyšetrovania, kým prebiehalo. Na jeseň roka 2013 však bolo ukončené s tým, že trestný čin sa nestal. "Švajčiarsko, USA a ďalšie štáty spolupracovali so Slovenskom práve preto, aby sa tento obchod objasnil. Ale teraz sa vyšetrovanie ukončilo s tým, že nie je možné vyvodiť zodpovednosť," upozornil Figeľ. Zároveň pripomenul, že tento obchod bol možný len vďaka novele zákona z roku 2007, kedy Smer-SD spolu s SNS presadil, že je možné emisie predávať aj sprostredkovateľom. "Boli odvolaní ministri, ale nikdy nedošlo k zastaveniu toho kšeftu. Robert Fico sa choval tak, aby kšeft umožnil a nie ho zastavil," vyhlásil Figeľ, podľa ktorého Slovensko prišlo o 50 miliónov eur. Dodal, že Smer-SD mal v čase vypuknutia kauzy na Ministerstve životného prostredia svojho štátneho tajomníka, teda mal kontrolu nad tým, čo sa deje.

"Nemám takú informáciu," reagoval Kaliňák na otázku, či je pravda, že SIS informovala premiéra Roberta Fica o problémoch s pripravovanou emisnou transakciou niekoľko mesiacov vopred.

Upozornil však, že situácia nie je zďaleka taká čiernobiela, ako ju opisuje Figeľ. Podľa Kaliňáka napríklad vôbec nie je jednoduché určiť sumu, o ktorú malo Slovensko prísť. Porovnania s inými štátmi nie sú korektné, keďže mnohé mali nakontrahované vyššie sumy, reálne z nich však dostali len časť. Odvtedy ceny emisií klesli hlboko pod sumu, za ktorú ich predala Slovenská republika. "Dnes sa emisie predávajú v centoch a nie v eurách," upozornil Kaliňák.

Zdôraznil, že zoznam zo Švajčiarska mala k dispozícii už Radičovej vláda a jediný dôvod, prečo ho nepoužila ako politický argument proti Smeru-SD bol ten, že s ním sociálni demokrati nemajú nič spoločné. "Oficiálny zoznam od švajčiarskych orgánov ukázal, že strana Smer-SD s tým nič nemala. A to ste zistili už keď ste boli vo vláde, inak by ste to použili," vyhlásil Kaliňák.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poliklinika Šustekova v Bratislave má nový výťah za vyše 37.000 eur
<< predchádzajúci článok
Barclays čelí opäť škandálu, banke ukradli údaje o 27.000 klientoch