Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. februára 2009

Mimoriadny summit EÚ o ekonomickej kríze bude 1. marca



Lídri Európskej únie (EÚ) sa stretnú na mimoriadnom summite 1. marca, aby diskutovali o posilnení spolupráce v rámci únie počas hospodárskeho poklesu. V stredu to oznámil český premiér Mirek ...



Zdieľať
BRUSEL 11. februára (WEBNOVINY) - Lídri Európskej únie (EÚ) sa stretnú na mimoriadnom summite 1. marca, aby diskutovali o posilnení spolupráce v rámci únie počas hospodárskeho poklesu. V stredu to oznámil český premiér Mirek Topolánek. Česká republika, ktorá je teraz predsedníckou krajinou EÚ, vyzvala na zorganizovanie summitu s cieľom diskutovať o probléme štátneho protekcionizmu po tom, ako francúzsky prezident Nicolas Sarkozy naznačil, že francúzski výrobcovia automobilov by mali premiestniť domov závody z Českej republiky. "Stretneme sa 1. marca tu v Bruseli," povedal Topolánek na tlačovej konferencii po schôdzke s predsedom Európskej komisie (EK) Josém Manuelom Barrosom. Vyjadrenia francúzskeho prezidenta v uplynulých dňoch kritizovali český premiér Mirek Topolánek aj predseda slovenskej vlády Robert Fico.


Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v pondelok zverejnil kontroverznú štátnu pomoc pre automobilky PSA Peugeot Citroën a Renault, keď obom firmám ponúkol vládny úver po 3 mld. eur výmenou za to, že udržia pracovné miesta vo Francúzsku. Krátko po tom, ako francúzsky plán zverejnili, Európska komisia v Bruseli uviedla, že podmienky pomoci dôkladne preskúma, aby sa presvedčila, že sa neporušujú pravidlá voľnej súťaže. "Komisia bude musieť veľmi starostlivo preskúmať podrobnosti pomoci a pripojené podmienky, aby zaistila ich súlad s pravidlami štátnej pomoci a spoločného trhu," povedal Jonathan Todd, hovorca eurokomisárky pre hospodársku súťaž.

Predseda EK Barroso v stredu potvrdil, že EK bude skúmať plány členských krajín EÚ finančne pomôcť svojim automobilovým sektorom, ale tieto odvetvia podľa jeho slov nemôžu zaniknúť pre dočasný hospodársky pokles. "V princípe nemáme nič proti krokom našich členských štátov na pomoc tomuto priemyselnému odvetviu, ale je jasné, že sa to má robiť v úplnom súlade s pravidlami Európskej únie," povedal novinárom. "Ak to nebude takto, bude to mať negatívny vplyv na iných." V súvislosti s francúzskym plánom na pomoc automobilkám predseda EK povedal: "Teraz budeme tento plán analyzovať a posúdime, či je, alebo nie je zlučiteľný s pravidlami jednotného trhu." "Štátna pomoc je niekedy nevyhnutná," dodal.

Na Slovensku pôsobí PSA Peugeot Citroën. Trnavská automobilka je technologicky najmodernejšou v skupine PSA Peugeot Citroën. Strategická investícia dosiahla do začatia výroby 700 mil. eur. Vlani opustilo výrobné pásy závodu viac ako 186 000 vozidiel. Už v prvom štvrťroku 2009 bude na trh uvedená novinka Citroën C3 Picasso. Vyrábať sa bude výhradne na Slovensku. Investície do spustenia jej výroby dosiahli ďalších 100 mil. eur. V súčasnosti automobilka produkuje 850 vozidiel denne. Začiatkom februára ohlásila, že od marca do decembra tohto roka prepustí 190 zamestnancov. Dôvodom je pokles predaja vozidiel na európskom trhu a ukončenie projektovej fázy spúšťania výroby nového modelu.

SITA_Reuters

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Štátny titul z gréčtiny udeľuje Prešovská univerzita
<< predchádzajúci článok
Koalícia možno neodsunie podávanie daňových priznaní všetkým