Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. novembra 2009

Mimovládky chcú, aby nebolo možné postihnutých pozbaviť svojprávnosti



Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím (ZPMP) v SR a niekoľko ďalších mimovládnych organizácií volá po zmene Občianskeho zákonníka, aby už nebolo možné pozbaviť zdravotne ...



Zdieľať
BRATISLAVA 1. novembra (WEBNOVINY) - Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím (ZPMP) v SR a niekoľko ďalších mimovládnych organizácií volá po zmene Občianskeho zákonníka, aby už nebolo možné pozbaviť zdravotne postihnutých ľudí spôsobilosti na právne úkony. Podľa nich by malo byť možné len obmedzenie spôsobilosti na právne úkony, ale aj to len vo výnimočných prípadoch. Zuzana Stavrovská zo ZPMP hovorí, že v súdnom konaní o pozbavení spôsobilosti na právne úkony dochádza k odopieraniu práva na spravodlivý súdny proces. „Konanie o pozbavení spôsobilosti na právne úkony je pre ľudí so zdravotným postihnutím kľúčové, často sa rozhoduje bez toho, že by bol účastník konania vypočutý. Je možné rozhodnúť bez jeho vedomia, znalecký posudok psychiatra je spravidla jediným dôkazom v tomto konaní a rozsudok súdu sa často nedoručuje tomu o koho spôsobilosti na právne úkony sa rozhodovalo. Človek je vyhlásený za neschopného rozhodovať o čomkoľvek," uviedla Stavrovská.


Analýzou súdneho konania o spôsobilosti na právne úkony a jeho dopadu na život ľudí zo zdravotným postihnutím, ako aj návrhom na zmenu postavenia opatrovníkov v Slovenskej republike sa zaoberali odborníci z mimovládnych organizácií, ktorí sa dohodli na potrebe založiť "koalíciu pre zmenu". Okrem zrušenia inštitútu pozbavenia spôsobilosti na právne úkony by chceli vytvoriť nové formy podpory pri rozhodovaní ľudí, u ktorých je táto schopnosť znížená, a to tak, aby boli v čo najväčšej miere zabezpečené ich záujmy a práva.

Podľa nespokojných mimovládnych organizácií je súčasný systém opatrovníctva vážnym zásahom do osobnej integrity človeka, čím dochádza k jeho vylúčeniu nielen z rozhodovania, ale aj z účasti na živote spoločnosti. Konanie opatrovníka vedie k strate zvyšných schopností opatrovanca a k vychovávaniu skutočne nespôsobilých ľudí. "Záujmy ľudí, ktoré majú ustanoveného opatrovníka, musia byť chránené a to hlavne preto, že práva a slobody týchto ľudí sú výrazne obmedzené. Často sa stáva, že opatrovník vôbec neskúma vôľu toho koho zastupuje. Potom vyvstáva otázka, koho vôľu tento opatrovník prezentuje, " myslí si Stavrovská a dodáva, že v slovenskej republike, ako aj v iných európskych štátoch, je bežné, že neprimeraná regulácia konania opatrovníka je zneužívaná v neprospech ľudí so zdravotným postihnutím. "Veľakrát je im upierané právo rozhodnúť sa kde a s kým budú bývať, ako budú nakladať so svojimi peniazmi a majetkom alebo dokonca právo na prácu. Tiež strata volebného práva zvyšuje ich politickú neviditeľnosť, “uviedla.

Reforma opatrovníctva a zrušenie inštitútu úplného pozbavenia spôsobilosti na právne úkony má podľa organizácií zaistiť aj naplnenie textu Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím, ktorý podpísala aj Slovenská republika. Podľa neho majú všetci ľudia so zdravotným postihnutím právo na spôsobilosť na právne úkony a štát im má zabezpečiť možnosť podpory, ktorú potrebujú. Na tvorbe modelov takého podporovaného rozhodovania teraz budú pracovať mimovládne organizácie.

Za okrúhlym stolom diskutovali zástupcovia Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR, Mental disability advocacy center, Slovenského národného strediska pre ľudské práva, Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím v SR, Ligy za duševné zdravie, OZ Otvorme dvere, otvorme srdcia, Občan a demokracia, OZ Inklúzia a Nezávislej platformy Sociofórum.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rekonštrukcia Mirbachovho paláca je tesne pred ukončením
<< predchádzajúci článok
Afganský volebný proces by mal skončiť načas