Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

01. apríla 2016

Mimovládky chcú podľa agrokomôr nekonštruktívne napádať dohody



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Milan Kapusta
Bratislava 1. apríla (TASR) - Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), Agrárna komora Slovenska (AKS) a Potravinárska komora Slovenska (PKS) považujú iniciatívu viac ako 100 mimovládnych organizácií (MVO) v oblasti poľnohospodárstva, rozvojovej pomoci, ochrany životného prostredia, ochrany zdravia a welfare zvierat na revíziu Európskeho systému pre podporu poľnohospodárstva za samozvanú aktivitu, ktorou chcú dosiahnuť naplnenie svojich doteraz nenaplnených ambícií získať finančné prostriedky z verejných zdrojov. Informovala o tom PKS. Svoje požiadavky spomínané MVO adresovali v spoločnom liste predsedovi Európskej komisie (EK) Jean-Claude Junckerovi.


Poľnohospodárske komory pripomenuli, že všetky organizácie mali možnosť podieľať sa na príprave návrhu reformovanej Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) na obdobie rokov 2014 až 2020. "Kde boli zástupcovia týchto organizácií, keď sme na domácej a bruselskej pôde presadzovali zrovnoprávnenie financovania farmárov, ako aj ďalšie oprávnené záujmy slovenských poľnohospodárov a potravinárov, ako napríklad ponechanie kvót v sektore mlieka a cukru?" pýtajú sa v stanovisku agrokomory.

Slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo sa podľa nich od vstupu do EÚ kontinuálne prepadá a nie je v stave prekonať krízu. Finančné prostriedky zo zdrojov vyčlenených pre CAP by mali byť určené predovšetkým na zabezpečenie konkurencieschopnosti a udržateľnosti agropotravinárskeho sektora. "Aj my podporujeme ochranu životného prostredia, avšak nesmieme dopustiť, aby sa agropotravinársky sektor prepadal z dôvodu zbytočného environmentálneho zaťažovania a znevýhodnenia oproti tretím krajinám."

Agrokomory zastávajú názor, že v období, keď sa rieši kríza v sektore mlieka a mäsa, financie vyčlenené pre CAP by sa nemali trieštiť nekoordinovane napríklad na ochranu voľne žijúceho vtáctva a na zabezpečovanie jeho welfare. Rovnako nie je správne na Slovensku zvyšovať náklady na novozavedený systém separovaného zberu len preto, že MVO žiadajú zavedenie záloh na jednorazové nápojové obaly.

SPPK, AKS a PKS tak vyjadrujú zásadný nesúhlas s nekoncepčnými aktivitami a účelovými požiadavkami mimovládnych organizácií. Agrokomory podporujú systémové zmeny, ktoré pomôžu stabilizovať prostredie agropotravinárskeho sektora, transparentnosť a efektívnosť financovania CAP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Belgický minister: Jadrové zariadenia sú lákavý cieľ pre teroristov
<< predchádzajúci článok
Kövér: Musíme zachovať maďarskú pracovnú silu v Karpatskej kotline