Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. júla 2007

Minimálna mzda by mala vzrásť až od januára 2008



Minimálna mzda na Slovensku by sa mala zvýšiť až od 1. januára budúceho roka, a to zo súčasných 7 600 Sk na 8 100 Sk alebo na 8 250 Sk. Návrh nariadenia vlády o ustanovení sumy minimálnej mzdy, o ...



Zdieľať

BRATISLAVA 25. júla (WEBNOVINY) - Minimálna mzda na Slovensku by sa mala zvýšiť až od 1. januára budúceho roka, a to zo súčasných 7 600 Sk na 8 100 Sk alebo na 8 250 Sk. Návrh nariadenia vlády o ustanovení sumy minimálnej mzdy, o ktorom by mala súčasne s návrhom zákona o minimálnej mzde 30. júla rokovať Hospodárska a sociálna rada, totiž pripúšťa dve alternatívy zvýšenia minimálnej mzdy. Ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová pritom v pondelok v online diskusii na internetovom portále www.aktualne.sk uviedla, že minimálna mzda by sa mala od začiatku októbra tohto roka zvýšiť zo súčasných 7 600 Sk na 8 100 Sk.

Ako pre agentúru SITA uviedol viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Peter Masár, tripartita sa budúci pondelok pravdepodobne dohodne na zvýšení najnižších miezd na 8 100 Sk s účinnosťou od začiatku budúceho roka. Podľa doložky vplyvov k návrhu zákona o minimálnej mzde sa na zvýšení minimálnej mzdy na 8 100 Sk od 1. januára 2008 dohodli sociálni partneri ešte 2. júla tohto roka. "Je možné predpokladať, že navrhované zvýšenie minimálnej mzdy nebude mať výrazný negatívny vplyv na zamestnanosť," uvádza sa v doložke.

Dostupné empirické štúdie pritom podľa rezortu práce a sociálnych vecí neponúkajú jednoznačný pohľad na dopad minimálnej mzdy na úroveň zamestnanosti. "Skoršie štúdie používajúce najmä agregátne makroekonomické údaje, napríklad v USA, poukazujú na negatívny dopad na zamestnanosť, zatiaľ čo neskoršie štúdie, analyzujúce tento vzťah skôr z mikroekonomickej perspektívy, negatívny efekt nepotvrdzujú, dokonca v niektorých prípadoch bol zistený pozitívny efekt," uvádza ministerstvo. Negatívny dopad na zamestnanosť sa podľa ministerstva preukázal pri nízkokvalifikovaných zamestnancoch, osobách bez pracovných skúseností a pri mladých ľuďoch. "Negatívne dopady na tieto skupiny je možné eliminovať napríklad školiacimi programami na zvýšenie kvalifikácie a opatreniami v sociálnej politike," dodáva ministerstvo práce a sociálnych vecí.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rozvoj leteckej dopravy v SR má podporiť aj členstvo v EÚ
<< predchádzajúci článok
Minister Kašický prisľúbil hasičom ďalší vrtuľník