Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. mája 2015

Minister financií USA vyzval na pokrok v rokovaniach EÚ a Grécka



Na archívnej snímke generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardová (vpravo) s americkým ministrom financií Jacobom Lewom



Zdieľať
Na archívnej snímke generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardová (vpravo) s americkým ministrom financií Jacobom Lewom Foto: TASR/AP
Drážďany 30. mája (TASR) - Americký minister financií Jacob Lew v piatok (29.5.) na záver trojdňového rokovania ministrov financií a šéfov centrálnych bánk siedmich najbohatších demokracií na svete v Drážďanoch naliehavo vyzval EÚ, aby dosiahla dohodu o väčšej finančnej pomoci Grécku. Informuje o tom agentúra AP.


Lew povedal, že ďalšie predlžovanie rokovaní s Gréckom, ktoré trvajú už šesť mesiacov, "hrozí nešťastím" v prípade, ak dôjde ku gréckej platobnej neschopnosti alebo jeho chaotickému odchodu z eurozóny. Udalosť by mala nepredvídateľné následky na globálne a európske ekonomiky.

Minister pripomenul, že veľa času v rokovaniach sa stratilo neproduktívne. Úloha teraz znie, že nasledujúci týždeň by mal byť týždňom, v ktorom sa dosiahne pokrok.

Grécko má pred sebou veľké splátky svojich dlhov, ktoré dostal od Medzinárodného menového fondu (MMF). Atény napriek dvom balíkom medzinárodnej pomoci vo výške 240 miliárd eur od MMF a členov eurozóny, nie sú schopné zlepšiť svoje financie a ekonomiku tak, aby splácali dlhy.

Grécko musí poukázať veľkú sumu 5. júna. Bude to prvá zo štyroch splátok, ktorú musí zvládnuť v nasledujúcom mesiaci.

Lew tiež povedal, že treba, aby Grécko "prijalo niekoľko ťažkých rozhodnutí" v oblasti ekonomických reforiem, ktoré sú podmienkou na vyplatenie ďalšej pomoci. Minister dodal, že je to jediná cesta, ako Grécko zistí, o akú pružnosť partnerov ide.

Grécko však nebolo hlavnou témou rokovaní v Drážďanoch. Ich účastníci mali na programe predovšetkým opatrenia na podporu globálnej konjunktúry. Rast svetovej ekonomiky čelí riziku nízkych investícií a dôsledkom zaostávania realizácie propodnikateľských opatrení. Hovorili aj o spoločnom úsilí, ktoré by malo nadnárodným spoločnostiam zabrániť v daňovým únikoch.

Nemecko tento rok predsedá skupine najvyspelejších a najbohatších demokracií sveta (G7). Jej členmi sú Spojené štáty, Japonsko, Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko, Taliansko a Kanada.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podpredseda EK vyzýva Atény, aby v rokovaniach pridali do kroku
<< predchádzajúci článok
P. Kažimír navštívil muža, ktorý utrpel zranenie v jadrovej elektrárni