Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

01. apríla 2020

Minister Heger predstavil „Lex koronu“, opatrenia majú pomôcť podnikateľom v náročnom obdobíRezort financií predstavil opatrenia v rámci "Lex korona". Balík opatrení v utorok schválil aj vládny kabinet. Delí sa na oblasť daní, finančného trhu a rozpočtových pravidiel. Návrhy by mali ...Zdieľať
eduard heger 676x451 1.4.2020  - Rezort financií predstavil opatrenia v rámci "Lex korona". Balík opatrení v utorok schválil aj vládny kabinet. Delí sa na oblasť daní, finančného trhu a rozpočtových pravidiel.


Návrhy by mali pomôcť daňovníkom, podnikateľom či malým a stredným firmám v ekonomicky náročnom období spôsobenom koronavírusom. Ide o posuny termínov, odloženie daňových exekúcií, pomoc pre neziskové organizácie či samosprávy.

Posun daňového priznania


V daňovej oblasti zavádza Ministerstvo financií SR a Finančná správa SR posuny termínov daňových priznaní, ročných zúčtovaní za zamestnancov, účtovných závierok a výročných správ.

Cieľom je čo najviac odbremeniť podnikateľov od povinností, ktoré môžu znamenať zvýšené finančné náklady a administratívnu záťaž. Opatreniami sa tiež zastavujú daňové exekúcie a niektoré daňové kontroly, ktoré realizuje finančná správa.

Jeden z návrhov tiež zabezpečí, aby neziskové organizácie neprišli o darované 2 % resp. 3 % z dane z príjmu.

Štátne záruky za úvery


Malým a stredným podnikom rezort pomôže formou záruk za úvery a bonifikácie úrokov k úverom poskytovaným zo strany Exportno-importnej banky SR a Slovenskej záručnej a rozvojovej banky.

"Ministerstvo financií robí všetko pre to, aby sme pomohli živnostníkom a malým podnikom zvládnuť toto náročné obdobie. Ide o opatrenia, ktoré majú obmedziť zbytočné papierovačky a na druhej strane majú aspoň na čas ušetriť podnikateľom finančné prostriedky. Máme pripravené aj ďalšie opatrenia, ktoré predstavíme v najbližších dňoch,“ povedal podpredseda vlády a minister financií Eduard Heger.

Opatrenia sa dotknú aj miest, obcí a vyšších územných celkov. Samosprávy budú môcť až do konca roka 2021 používať na svoje bežné výdavky aj financie z rezervných fondov, kapitálových príjmov a úverov. Cieľom je, aby samosprávy mohli financovať mimoriadne výdavky v súvislosti s koronavírusom, ale aj reagovať na výpadok vlastných daňových príjmov.


Zdroj: Webnoviny.sk - Minister Heger predstavil „Lex koronu“, opatrenia majú pomôcť podnikateľom v náročnom období © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Koronavírus je podľa Guterresa najväčšou výzvou od druhej svetovej vojny
<< predchádzajúci článok
Školy môžu využiť bezplatnú podporu a naštartovať systém e-learningu

Minister Heger predstavil „Lex koronu“, opatrenia majú pomôcť podnikateľom v náročnom období - diskusné fórum čitateľov