Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. januára 2007

Minister Jahnátek už nechce regulovať silovú elektrinu



Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek už netrvá na regulácií ceny silovej elektriny v navrhovanej novele zákona o regulácií v sieťových odvetviach. Ako minister Jahnátek povedal pred ...



Zdieľať

BRATISLAVA 23. januára (WEBNOVINY) - Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek už netrvá na regulácií ceny silovej elektriny v navrhovanej novele zákona o regulácií v sieťových odvetviach. Ako minister Jahnátek povedal pred novinármi po rokovaní Hospodárskeho výboru Národnej rady SR (NR SR), ktorý v utorok odporučil túto novelu parlamentu schváliť, regulácia silovej elektriny už nie je v novele zahrnutá taxatívne. "Regulačný úrad bude môcť regulovať túto komoditu, ak to uzná za vhodné, a to vtedy, ak sú ohrozené záujmy obyvateľstva, keď nie je dostatočne otvorený trh a keď je stav ohrozenia," doplnil Jahnátek. Podľa neho o tom, či a kedy regulovať silovú elektrinu bude rozhodovať len regulačný úrad.

Minister Jahnátek priznal, že reguláciu silovej ceny elektriny v novele vynechal kvôli pripomienkam Európskej komisie (EK). Pôvodne tvrdil, že komisia schválila prechodné obdobie regulácie silovej elektriny na tri, resp. na päť rokov podľa kategórie odberateľa. "Nie je žiadnym tajomstvom, že dve opozičné politické strany veľmi tvrdo bojovali proti tejto novele na pôde EK. Tak isto tam bol aj dominantný výrobca elektrickej energie. Všetci lobovali proti tomuto zákonu. Našli sme však konsenzus, ktorý je v súlade s európskou legislatívou a naďalej zaručuje aj monopolom aj občanom spravodlivé ceny," vysvetlil Jahnátek. Regulačná novela nepočíta už ani s reguláciou cien energií pre veľkoodberateľov. "Podnikatelia nakoniec sami navrhovali, že vystúpia z tohto vlaku, ak vláda urobí v rámci unbundligu taký systém, aby im aj cudzí dodávatelia z európskeho trhu mohli reálne ponúknuť energie. A to je našou ambíciou," povedal Jahnátek. Podľa ministra už aj pre domácnosti sa nemusia na budúci rok regulovať ceny energií, tí by totiž v rámci liberalizácii energetického trhu, mali od júla tohto roka patriť medzi oprávnených odberateľov. "To však záleží od toho, aké cenové návrhy predložia energetické podniky," doplnil Jahnátek.

Opoziční poslanci na rokovaní Hospodárskeho výboru chceli schvaľovanie regulačnej novely posunúť aspoň na ďalšiu schôdzu NR SR a tak umožniť o tejto novele ešte ďalej rokovať. Poslanec za SDKÚ-DS Stanislav Janiš dokonca navrhoval stiahnuť celú novelu a počkať na schválenie novej energetickej politiky Európskej únii. "V súčasnosti je potrebné prijať túto malú regulačnú novelu, a potom sa môžeme vrátiť ku komplexnej novelizácie celého zákona," reagoval Jahnátek. Poslanec Janiš predložil 13 pozmeňovacích návrhov, výbor mu však neschválil ani jeden. Podľa Janiša táto novela nie je v súlade s európskou legislatívou a ministerstvo hospodárstva sa dostáva do konfliktu záujmov, keďže chce byť súčasťou cenovej regulácie a pritom je vo viacerých energetických podnikoch majoritným akcionárom. "My nemáme v týchto podnikoch žiadnu majoritu a právomoci. My si môžeme na rokovanie predstavenstva, iba prísť vypiť čaj alebo kávu. Bolo by oveľa lepšie, keby sa predal 100-percentný podiel akcií, aspoň by sme neboli v tomto poníženom barbarskom postavení, ako sme teraz," reagoval Jahnátek. Podľa neho vstupovaním ministerstva hospodárstva do cenovej regulácie sa zvýši spoločenská kontrola nad stanovovaním cien energií. Podľa novely totiž regulačný úrad predloží posúdení cenový návrh rezortu hospodárstva, ktorý sa k nemu môže, ale nemusí vyjadriť, pričom schválenie cien energií aj naďalej podľa Jahnátka zostane iba v kompetencii regulačného úradu. "Táto novela umožňuje absolútnu voľnosť manipulovať s cenami energií a absolútne umožňuje politický vplývať na nezávislý regulačný úrad," uzavrel Janiš. Regulačná novela naďalej počíta s okamžitým odvolaním súčasných členov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, čo sa nepozdávalo najmä súčasnému predsedovi Karolovi Dvorákovi.

Podľa Jahnátka novela zákona o regulácii sieťových odvetví sleduje možnosť komplexnej regulácie cien, oddelenie regulačného úradu od regulačnej rady, zvyšovanie nezávislosti úradu a možnosť spoločenskej kontroly celého procesu. Regulačnou novelou by sa mali poslanci zaoberať v druhom čítaní na najbližšej schôdzi NR SR, a keď ju schvália, novela nadobudne účinnosť od 1. marca.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pavol Paška prekvapený postojom opozície ku komisii pre ústavu
<< predchádzajúci článok
Združenie poisťovní pripravilo systém hodnotenia nemocníc