Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. januára 2012

Minister Jurzyca sa nebráni rušeniu vysokých škôl



Minister školstva Eugen Jurzyca sa nebráni rušeniu vysokých škôl, no takéto rozhodnutie treba podložiť údajmi o ich skutočnej kvalite. Povedal to v rozhovore pre TV Markíza. ...



Zdieľať
jurzyca chce zatraktivnit telocvik BRATISLAVA 20. januára (WEBNOVINY) - Minister školstva Eugen Jurzyca sa nebráni rušeniu vysokých škôl, no takéto rozhodnutie treba podložiť údajmi o ich skutočnej kvalite. Povedal to v rozhovore pre TV Markíza.


"Určite je reálne zrušenie študijných programov, možno aj fakúlt a možno aj škôl, ale najprv musíme mať údaje, ktoré hovoria o tom, aká kvalita prislúcha jednotlivých subjektom alebo programom, a potom môžeme tie najhoršie rušiť," konštatoval Jurzyca. Na Slovensku v súčasnosti existuje 7600 študijných programov.

V porovnaní so zahraničím nemáme veľa vysokých škôl na milión obyvateľov. Podľa Európskej komisie v roku 2009 mali všetky krajiny V4 na milión obyvateľov viac vysokých škôl ako SR, v prípade Poľska to bol dokonca dvojnásobok. "Absolventov však máme nadpriemerne veľa," uviedol Jurzyca.


Najmenej nezamestnaných je absolventov VŠ

Dodal, že na Slovensku je bez práce najmenej ľudí s vysokoškolským diplomom spomedzi krajín OECD. Inštitút hospodárskej politiky (IHP) však upozornil, že je to preto, lebo ľudia s univerzitným diplomom zaberajú aj tie pracovné miesta, na ktoré stačí stredoškolská kvalifikácia.

"Toto sa občas hovorí, ale ja nepoznám žiadnu serióznu štatistiku, ktorá by dokazovala, že naozaj u nás s vysokým vzdelaním bežne robia inštalatérov. Sú to len dohady," nazdáva sa Jurzyca.

Rezort má k dispozícii zatiaľ len nepriame ukazovatele kvality vzdelávania. Na základe údajov z databáz Sociálnej poisťovne a úradov práce zverejnil rebríčky vysokých škôl, ktoré produkujú najviac nezamestnaných absolventov. Záujemcovia o akademické štúdium už majú aj informáciu o platoch absolventov jednotlivých škôl.


Školy sa stali predvolebnou témou

Štatistika však nezahŕňa živnostníkov či ľudí pracujúcich v zahraničí. Jurzyca verí, že ak sa študenti dozvedia, že univerzita chrlí nezamestnaných alebo nízko platených absolventov, rozhodnú sa pre inú.

Slabé školy by tak prišli o peniaze za študentov, čo by viedlo k ich prirodzenému zániku. Výsledky vysokých škôl chce ministerstvo ohodnotiť aj prostredníctvom medzinárodného projektu AHELO.

Kvalita vysokých škôl je predvolebnou témou viacerých politických strán. Zatiaľ čo Most-Híd hovorí o obmedzení dotácie na študenta, Smer-SD chce regulovať odbory podľa potreby trhu práce.

SaS vidí riešenie v spoplatnení vysokoškolského štúdia. "Držím palce koaličným partnerom, ale nemyslím si, že sa im podarí získať ľudí, ktorí by vedeli povedať na dvadsať rokov dopredu, koľko absolventov má každý z týchto 7600 programov vyprodukovať. To si myslím, že je nad možnosti štátu," uviedol Jurzyca.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vyše dve tretiny vodičov nemajú na auto havarijnú poistku
<< predchádzajúci článok
Afganský vojak zabil štyroch francúzskych vojakov