Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. apríla 2012

Minister Kažimír si do Bruselu prišiel po pár faciekSituáciu v Španielsku musí riešiť predovšetkým tamojšia vláda. Povedal to v utorok minister financií Peter Kažimír s ohľadom na zvyšovanie nervozity na finančných ...Zdieľať
bez nazvu BRATISLAVA 17. apríla (WEBNOVINY) -

Situáciu v Španielsku musí riešiť predovšetkým tamojšia vláda.

Povedal to v utorok minister financií Peter Kažimír s ohľadom na zvyšovanie nervozity na finančných trhoch.

"Španielsko má novú vládu, má na stole program, ktorý má jasne plniť a bude predmetom rokovania vyhodnocovanie tohto postupu. Karty sú rozdané, úlohy sú jasne dané a je na Španieloch momentálne, aby to plnili," uviedol na tlačovej konferencii Kažimír.

Skutočnosť, že vo vnútri španielskej ekonomiky sú štrukturálne problémy, je podľa ministra všetkým známa. Ide podľa neho predovšetkým o veľkú závislosť krajiny na stavebníctve či vysokú nezamestnanosť. "Ale to sú veci, na ktoré sú jasné recepty a s veľkými bolesťami sa dajú na domácej politickej scéne uplatňovať," konštatoval Kažimír. Udržať tohtoročný deficit verejných financií na rozpočtovanej úrovni 4,6 % hrubého domáceho produktu (HDP) si vyžiada dodatočné opatrenia.

Myslí si to aj Európska komisia, ktorá podľa ministra financií Petra Kažimíra momentálne odhaduje tohtoročný rozpočtový vývoj na Slovensku pri deficite okolo 5 % výkonu ekonomiky. Dozvedel sa to počas pondelňajšieho rokovania s eurokomisárom pre hospodárske a menové záležitosti Ollim Rehnom v Bruseli.

"Nemal som v rukách argumenty, ktorými by som vedel toto ich tvrdenie vyvrátiť,“ konštatoval na utorňajšej tlačovej konferencii Kažimír s tým, že tohtoročný rozpočet má viaceré rizikové položky.

Tou najväčšou je pokrytie mzdových nárokov lekárov a zdravotných sestier, podľa ministra však v rozpočte chýbajú desiatky miliónov napríklad aj na zabezpečenie strategických zásob ropy, ako problematický vníma aj vývoj v štátnych železničných spoločnostiach a hrozia tiež možné korekcie v oblasti európskych fondov.


Minister konkrétne plány nepredstavil

Kabinet Roberta Fica však podľa ministra napriek tomu hodlá tohtoročný rozpočtovaný schodok dodržať. "Minimálnou ambíciou je udržanie deficitu na úrovni 4,6 % HDP," povedal Kažimír.

Či sa tento cieľ podarí ešte prekonať, bude podľa neho závisieť najmä od toho, ako sa bude dariť riešiť uvedené rizikové položky v zdravotníctve alebo železničných firmách.

Už rozpočtovanie 4,6-percentného schodku však podľa ministra nebolo v súlade s predstavami Bruselu. Pochvalu si nevypočul ani za rozpočtové hospodárenie Slovenska v prvých mesiacoch tohto roka.

"Bol som si v Bruseli po pár faciek za hospodárenie vlády Ivety Radičovej v prvých mesiacoch tohto roka. Už deficit na úrovni 4,6 % HDP bol prijatý v rozpore so záväzkami prijatými v Programe stability,“ povedal Kažimír s tým, že pôvodný konsolidačný cieľ hovoril pre tento rok o deficite vo výške 3,8 % výkonu ekonomiky.

Konkrétne opatrenia, ktoré by mali byť prijaté už v tomto roku, ale ani ďalšie, ktoré by mali Slovensko v konečnom dôsledku doviesť v budúcom roku k deficitu na úrovni 3 % HDP, minister zatiaľ stále nepredstavil. Tvrdí, že celú architektúru konsolidácie chce vláda skonštruovať za stolom na rokovaniach so sociálnymi partnermi.

"Po schválení celkovej architektúry konsolidácie sa dohodneme na tom, ktoré z opatrení by vstúpili do platnosti už v druhej polovici tohto roku," povedal Kažimír.


Štátny rozpočet v tomto roku

Slovenský štátny rozpočet, ktorý tvorí podstatnú časť verejných financií, skončil ku koncu prvého štvrťroka v deficite 1,155 mld. eur. V medziročnom porovnaní bol vyšší o 500 mil. eur. Príjmy štátneho rozpočtu ku koncu marca podľa údajov Ministerstva financií SR poklesli medziročne o 10,3 % na 2,468 mld. eur a výdavky naopak vzrástli o 6,3 % na 3,623 mld. eur.

Rezort financií, ešte pod vedením Ivana Mikloša, však napriek tomu po zverejnení týchto dát začiatkom apríla tvrdil, že deficit verejných financií v tomto roku bude nižší než plánovaných 4,6 % hrubého domáceho produktu (HDP), a to o 0,2 % HDP.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zjednotenie výberu daní sa po výbuchu nestihne
<< predchádzajúci článok
Holanďan splodil za deväť rokov 82 detí