Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. januára 2016

Minister Žiga: Rok v envirorezorte bol dynamický



Na snímke minister životného prostredia SR Peter Žiga počas 59. schôdze parlamentu 11. decembra 2015 v Bratislave.



Zdieľať
Na snímke minister životného prostredia SR Peter Žiga počas 59. schôdze parlamentu 11. decembra 2015 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 6. januára (TASR) - Uplynulý rok v envirorezorte bol podľa ministra Petra Žigu (Smer-SD) dynamický. "Schválili sme pre náš rezort zákon roka, možno volebného obdobia, to je zákon o odpadoch, kde úplne nanovo nastavujeme podmienky a fungovanie odpadového hospodárstva v SR," zhodnotil pre TASR. Poukazuje tiež na razantný prístup k prácam na protipovodňových opatreniach. Verí, že životné prostredie sa podarilo dostať viac do popredia záujmu ľudí aj vlády.


Žiga čelil na konci roku 2015 v parlamente prvému pokusu o odvolávanie, a to pre kauzu kompa cez Dunaj. "Rozumiem, že sa nachádzame v predvolebnom období, ale myslím, že všetko by malo mať svoju slušnosť, mantinely, hranice a myslím si, že opozícia, zastúpená hlavne jednou politickou stranou tieto hranice prekročila," skonštatoval. Tvrdí, že v takom suteréne ako v súčasnosti parlament ešte od roku 1993 nebol. "Všetko by malo byť na báze argumentov a riešenia za stolom a nie na báze vykrikovania klamstiev."

On sám je s odpočtom vo svojom rezorte spokojný, ako hovorí, hlavné ciele sa podarilo splniť. "Ja som robil svoju prácu a samozrejme, kto robí, robí aj chyby. Ja nehovorím, že to bolo všetko bezproblémové, ale myslím si, že hlavné ciele a veci, ktoré sme si predsavzali, že urobíme, sme zvládli. Keď budeme odpočítavať nielen tento rok, ale aj celé štyri roky, veci, ktoré sme mali v rámci programového vyhlásenia vlády za úlohu splniť, myslím, že budeme môcť skonštatovať, že sme všetky splnili," zhrnul.

Medzi najvýznamnejšie udalosti envirorezort radí návrat vodnej elektrárne Gabčíkovo po 20 rokoch do rúk štátu, respektíve podniku Vodohospodárska výstavba. Tým sa mali napraviť dôsledky "nevýhodnej" privatizácie Slovenských elektrární. Rovnako presadenie spomínaného zákonu o odpadoch. Slovensko sa tak má posunúť k moderným európskym krajinám, teda k separovaniu a recyklovaniu. V súčasnosti u nás väčšina odpadov končí na skládkach, a to aj nelegálnych. Proti čiernym skládkam rezort počas roka bojoval programom Veľkého upratovania Slovenska, v rámci ktorého si samosprávy na ich likvidáciu prerozdelili desať miliónov eur.

Rozbehli sa aj práce na viacerých protipovodňových opatreniach, ochrana pred povodňami bola podľa ministerstva trestuhodne roky zaznávaná. Vlani vodohospodári dokončili 20 protipovodňových stavieb. Ministerstvo sa zameralo na identifikované kritické miesta, ktoré ohrozovala veľká voda. V rámci nového operačného programu je do roku 2020 vyčlenených na protipovodňovú ochranu ďalších asi 400 miliónov eur.

Ministerstvo tiež pripomína, že po prvý raz v histórii sa reálne začalo systematické riešenie a sanácia desiatky rokov starých environmentálnych záťaží. Najproblémovejších je asi 300, nachádzajú sa po celom Slovensku. Momentálne sa odstraňujú záťaže v 19 lokalitách. Prieskum, ktorý musí sanácii predchádzať, už bol dokončený v 141 lokalitách a v ďalších 54 sa pripravuje. Na tento účel možno z eurofondov čerpať 180 miliónov eur. Medzi plusy tiež envirorezort radí zonáciu Slovenského raja a dosiahnutie medzinárodnej klimatickej dohody.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ruská kríza znížila zisky českej Škode Auto, firme Hamé i P.Kellnerovi
<< predchádzajúci článok
Pápež František: Ľudia dnešnej doby majú nepokojné srdcia