Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. februára 2012

Ministerka Žitňanská potrestala znalca z kauzy Platina



Kauza väzby údajného mafiána Jakšíka V kauze väzby Libora Jakšíka dostalo ministerstvo spravodlivosti jeho podanie. Súd ešte pred Vianocami rozhodol o predĺžení väzby a zamietol ...



Zdieľať
zitnanska BRATISLAVA 16. februára (WEBNOVINY) – Kauza väzby údajného mafiána Jakšíka


V kauze väzby Libora Jakšíka dostalo ministerstvo spravodlivosti jeho podanie. Súd ešte pred Vianocami rozhodol o predĺžení väzby a zamietol aj sťažnosť obvineného voči tomuto verdiktu.

Žiadnu sťažnosť však v tom čase podľa JOJ na stole nemal. Bývalý policajt a údajný šéf jednej zo skupín, ktoré sa objavili v tzv. mafiánskych zoznamoch, čelí spolu s ďalšími dvoma mužmi obvineniu z vydierania a nebezpečného vyhrážania. Koncom mája ho zadržala polícia a odvtedy sedel vo väzbe.

Sedemmesačná lehota mu uplynula presne na Vianoce. Okresný súd Bratislava I. ešte začiatkom decembra rozhodol o predĺžení väzby a zároveň zamietol peňažnú záruku za jeho prepustenie na slobodu. Televíziu JOJ informoval obhajca Libora J., že obvinený na tomto zasadnutí nebol a sťažnosť voči predĺženiu väzby podal sám v zákonnej lehote, a to 19. decembra.

Ako upozornila televízia JOJ, už o dva dni súd jeho sťažnosť zamietol a to napriek tomu, že ju v tom čase vôbec nemal a nemohol skúmať jej dôvody. V doručenke zo súdu totiž figuruje dátum 28. december. Advokát Libora Jakšíka tvrdí, že jeho klient sedel vo väzbe nezákonne. Libora J. prepustili z väzby, ale vzápätí sa do nej vrátil pre iný skutok.

Druhý "súdny" prípad súvisí s prepustením Martina R. z väzby Podľa denníka Nový Čas sudca Stanislav D. neskoro predložil spis na rozhodnutie o predĺžení väzby na krajský súd. Aj Martin R. napokon vo väzbe skončil pre inú trestnú vec.Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) definitívne potvrdila trest pre znalca z kauzy predaja platinových sitiek Správou Štátnych hmotných rezerv.

Rozhodla tak o rozklade voči prvostupňovému verdiktu. „Je na mieste najprísnejšia sankcia, a to je vyčiarknutie zo zoznamu znalcov, plus finančná sankcia,“ povedala Žitňanská na tlačovej besede.

Znalec dostal maximálnu možnú pokutu 1 200 eur. Ministerka rozhodla podľa vlastných slov po dôkladnom preštudovaní prípadu.

„Tento prípad podkopáva dôveru verejnosti v znalecké činnosti,“ dodala ministerka s tým, že chceli vyslať signál, že pochybenia nebudú tolerované. Znalec urobil napríklad chybu, keď nepribral konzultanta z danej oblasti.

Okrem tohto prípadu navrhla disciplinárne konanie voči sudcom v súvislosti s prepustením Libora J. a Martina R. z väzby. V oboch prípadoch sudcovia podľa Žitňanskej nerozhodli urýchlene o návrhu prokurátora. Navrhuje im zníženie platu o 70 percent na obdobie jedného roka.

Žitňanská pripomenula, že ministerstvo spravodlivosti má rôzne kompetencie aj k právnym profesiám, nielen k sudcom – patrí medzi ne aj vyvodzovanie zodpovednosti za rôzne pochybenia.

„Tak ako vo vzťahu k sudcom, tak vo vzťahu k jednotlivým právnickým profesiám je dobré pre zachovanie dôveryhodnosti, aby tí, ktorí porušujú pravidlá a robia chyby, niesli zodpovednosť,“ uviedla Žitňanská. Ministerka však poukázala na potrebu férových, teda rovnakých pravidiel pre všetkých.


Kauza Platina

V kauze Platina ide o predaj platinových sitiek Správou Štátnych hmotných rezerv za zlomok trhovej ceny. Podľa informácií televízie Markíza, ktorá o prípade prvá informovala, mohol štát pri predaji platinových sitiek zarobiť o takmer dva milióny viac.

Navyše muž, ktorý lacnú platinu od štátu kúpil, kandidoval v roku 2006 vo voľbách za SDKÚ-DS, pričom aj bývalú šéfku hmotných rezerv nominovala táto strana.

Eva Hrinková po prevalení kauzy abdikovala a vláda ju odvolala. Sitká, ktoré Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) ponúkala v elektronickej aukcii v júli, obsahovali 92 percent platiny a osem percent ródia.

Gram platiny stál v tom čase podľa informácií Markízy 38 eur a gram ródia 43 eur. Cena za gram zliatiny tak bola 38,50 eura. Štát však za gram zliatiny dostal 10,60 eura, čo je asi štvrtina z trhovej ceny. Štát, ktorý mohol pri predaji sitiek za trhovú cenu zarobiť 2 425 000 eur, získal 667-tisíc eur.

Tento výpočet potvrdili viacerí ekonómovia. Podľa televízie Markíza spoločnosť, ktorá dala víťaznú ponuku iba sekundu pred ukončením elektronickej aukcie, sa volá Heneken a jej jediným majiteľom je 27-ročný Michal Hudoba zo Sliača. Súdny znalec v odbornom posudku nezohľadnil, že sitá sú z takého drahého kovu ako platina, navyše tvrdil, že platina bola zoxidovaná, čo sám neskôr spochybnil.

Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie z trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku, z nepravdivého znaleckého posudku, prekladateľského úkonu a tlmočníckeho úkonu. Obvinil vedúceho pracovníka Štátnych hmotných rezerv J. K., ktorý vybral súdneho znalca a súdneho znalca O.B., ktorý platinové sitká ocenil.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Lavíny odrezali západ Rakúska
<< predchádzajúci článok
Lotyši možno schvália nový jazyk Európskej únie, ruštinu

Ministerka Žitňanská potrestala znalca z kauzy Platina - diskusné fórum čitateľov

zajíma ma16.2. 16:22:36