Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. mája 2012

Ministerstvo dopravy preveruje čudné zmluvy po páde vládyMinisterstvo dopravy preveruje všetky čo len trošku podozrivé zmluvy, uzatvorené v rámci rezortu najmä v období medzi pádom vlády Ivety Radičovej vlani v októbri a nástupom ministra dopravy Jána ...Zdieľať
jan pociatek BRATISLAVA 17. mája (WEBNOVINY) - Ministerstvo dopravy preveruje všetky čo len trošku podozrivé zmluvy, uzatvorené v rámci rezortu najmä v období medzi pádom vlády Ivety Radičovej vlani v októbri a nástupom ministra dopravy Jána Počiatka (Smer-SD) začiatkom apríla tohto roka.


"Keďže sme veľký rezort, na relevantné výstupy si bude ešte treba nejaký čas počkať. Určite však chceme verejnosť v čo najkratšom čase informovať o všetkých pokútnych zmluvách, na ktoré pri preverovaní narazíme," informoval hovorca ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Martin Kóňa agentúru SITA.

V spojitosti so zmluvou medzi Slovenskou poštou, a.s. a nitrianskou bezpečnostnou firmou Bonul, s.r.o., uzatvorenou koncom apríla na štyri roky za 26,7 mil. eur vrátane dane z pridanej hodnoty, rezort dopravy uviedol, že Slovenská pošta k svojej činnosti nevyhnutne potrebuje bezpečnostné služby.

"O tom nie je pochýb. Všetky zmluvy uzatvorené na ministerstve aj v podriadených organizáciách v posledných mesiacoch budú predmetom auditu, a ak zistíme akékoľvek neoprávnené konanie, zakročíme," dodal Kóňa.

Slovenská pošta začala tender na bezpečnostné služby ešte vlani v decembri, za bývalého ministra dopravy Jána Figeľa (KDH). Zmluvu s úspešnou firmou uzavrela už v čase, keď riadenie rezortu prevzal Ján Počiatek.

"Slovenská pošta potrebuje pre zabezpečenie svojich služieb bezpečnostnú službu, tak ako ju mala v minulosti. Vzhľadom na končiacu sa platnosť zmluvy vedenie štátnej akciovej spoločnosti v súlade so zákonom vyhlásilo výberové konanie, ktoré prebehlo riadnym verejným obstarávaním v dvoch kolách. Víťazom sa stala najvýhodnejšia ponuka, ktorá bola v elektronickej aukcii," uviedol predseda KDH a podpredseda parlamentu Ján Figeľ.

Priebeh uvedeného obstarávania podľa lídra KDH nebol spochybnený ani napadnutý Úradom pre verejné obstarávanie. Odmieta preto medializované tvrdenia, že ako minister dopravy mohol ovplyvniť výber víťaza súťaže, prípadne sumu za poskytované služby.

"Každý minister, či už je zo Smeru alebo KDH, je povinný výsledky takéhoto zákonného výberového konania rešpektovať a novú zmluvu podpísať," dodal Figeľ. Podľa neho takto postupoval a podpísanie zmluvy schválil aj jeho nástupca na čele rezortu dopravy Počiatek.

Po nedávnych výmenách vo vedení troch štátnych železničných spoločností, v Národnej diaľničnej spoločnosti a Slovenskej správe ciest ministerstvo dopravy avizuje zmeny aj v ďalších spoločnostiach a organizáciách v jeho pôsobnosti.

"K zmenám v podriadených organizáciách ešte určite dôjde, nakoľko viaceré z nich boli v minulosti obsadené nominantmi bez potrebnej odbornosti len na báze farby politického trička. Je pre nás dôležité, aby na týchto miestach sedeli naozaj schopní manažéri s odbornosťou a skúsenosťami, preto netreba tento
proces príliš urýchliť," informoval Kóňa.

Ministerstvo však v tejto veci zároveň nechce ani otáľať a tvrdí, že chce, aby tieto spoločnosti efektívne fungovali. Ministerstvo tak odpovedalo na otázku, či možno očakávať personálne výmeny aj na čele Slovenskej pošty, letiska v Bratislave či v Štátnom fonde rozvoja bývania.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nová francúzska vláda siahla na plat prezidentovi aj sebe
<< predchádzajúci článok
Ľubomír Jahnátek chce obnoviť radu na kontrolu cien potravín