Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. mája 2017

Ministerstvo hospodárstva podporuje príchod investorov na hornú NitruAlternatívou pre zamestnancov baní je i príchod nových investorov a pracovných príležitostí na primerane ohodnotenú prácu. Uviedol to pre TASR hovorca Ministerstva ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Remiaš
 
Prievidza 24. mája (TASR)- Alternatívou pre zamestnancov baní je i príchod nových investorov a pracovných príležitostí na primerane ohodnotenú prácu. Uviedol to pre TASR hovorca Ministerstva hospodárstva (MH) SR Maroš Stano v reakcii na utorňajšiu (23. 5.) tlačovú konferenciu primátorky Prievidze a nezaradenej poslankyne Národnej rady (NR) SR Kataríny Macháčkovej o budúcnosti regiónu hornej Nitry po konci ťažby hnedého uhlia.


"Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) už v súvislosti s pripravovanými zmenami v energetike a úprave tarify za prevádzkovanie systému pripustil diskusiu o možnosti skrátenia termínu podpory vo všeobecnom hospodárskom záujme skôr, ako je schválený termín v roku 2030," pripomenul Stano. Súčasne to podľa neho v žiadnom prípade neznamená zatvorenie baní bez alternatívy pre ich zamestnancov. "Ministerstvo hospodárstva aj prostredníctvom Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) preto intenzívne podporuje príchod investorov na regiónu, ktorí pomôžu diverzifikovať pracovné možnosti," ozrejmil s tým, že príkladom je podpora výroby spoločnosti Brose v Prievidzi.

"Rezort hospodárstva súčasne zdôrazňuje, že očakáva konštruktívne návrhy riešenia a ďalšieho postupu najmä zo strany zamestnávateľa, teda Hornonitrianskych baní Prievidza," doplnil hovorca ministerstva.

Diskusia o zmene, respektíve skrátení platnosti všeobecného hospodárskeho záujmu, je však podľa Stana momentálne predčasná, pretože súvisí so systémovými zmenami v tarife za prevádzkovanie systému, ktoré ministerstvo pripravuje a komunikuje s dotknutými subjektmi.

Macháčková v utorok vyzvala vládu a ďalšie dotknuté inštitúcie, aby sa začali reálne zaoberať otázkou, čo bude s regiónom hornej Nitry, keď sa tam v nasledujúcich rokoch skončí ťažba hnedého uhlia a výroba elektriny z neho vo všeobecne hospodárskom záujme. Pripomenula vyjadrenia Žigu o skrátení podpory výroby elektriny či medializované informácie o tom, že by Slovenské elektrárne mali ukončiť prevádzku Elektrárne Nováky v roku 2021. "Chcem, aby sme túto situáciu riešili vopred, nechcem, aby sa z nášho regiónu stala hladová dolina a potom sa dostaneme niekde do pásma regiónov, ktorým treba pomáhať. Ja chcem, aby sme si pripravili istý plán, ako túto situáciu zvládneme," zdôraznila na tlačovej konferencii v Prievidzi.

Prievidzská primátorka spolu so svojím kolegom z parlamentu Jozefom Mihálom (nezaradený) zároveň predstavila i okruhy, ktoré by mali pomôcť regiónu hornej Nitry. Riešenia vidia v dobudovaní cestnej infraštruktúry, najmä obchvatu Prievidze a rýchlostnej cesty R2, tiež podpore malých a stredných podnikateľov, rekvalifikačných kurzoch či špeciálnych dôchodkoch pre baníkov, respektíve čerpaní predčasných starobných dôchodkov. Možnosťou pre región by podľa Mihála bolo i uplatnenie zákona o podpore znevýhodnených okresov. Opatrenia by mal podľa nezaradených poslancov financovať štát zo svojho rozpočtu.

Macháčková chce spolu s ďalšími predstaviteľmi regiónu osloviť listom predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD), ministerstvá a ďalšie inštitúcie, aby prišli do Prievidze a začali spolu dialóg o budúcnosti regiónu hornej Nitry po ukončení ťažby uhlia. Mihál zároveň avizoval, že ak časť opozičných poslancov príslušné zmeny nepresadí, minimálne ich pripravia.


  

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 K. MACHÁČKOVÁ: Vláda by mala riešiť, čo bude po ťažbe uhlia + video (23. 5. 2017)
 VIDEO: Inšpektori našli v brazílskom mäse ďalší typ salmonely, bola nájdená v Prievidzi (5. 4. 2017)
 Prievidza pripravuje projekt na zhodnocovanie biologického odpadu (29. 3. 2017)
 MACHÁČKOVÁ:Prievidzu po príchode Brose objavujú i ďalší investori (17. 1. 2017)
 VIDEO: V Prievidzi sprístupnili výstavu diel Salvadora Dalího (16. 1. 2017)
 Video: Prievidzská Brose spustí sériovú výrobu v roku 2017, prijme nových ľudí (18. 8. 2016)
 Do linky na papier na pečenie v Prievidzi investovali 20 miliónov eur (17. 8. 2016)
 V Prievidzi spustili bike sharing pod názvom Zelený bicykel (13. 7. 2016)
 Fontánu na námestí v Prievidzi majú odovzdať koncom júna (21. 6. 2016)
 Na hornej Nitre si pripomenuli 120. výročie príchodu prvého vlaku (14. 5. 2016)nasledujúci článok >>
Vláda nevybrala kandidáta na predsedu ÚVO, výber zopakuje
<< predchádzajúci článok
Slovenské a zahraničné firmy rokovali o možnostiach spolupráce

Ministerstvo hospodárstva podporuje príchod investorov na hornú Nitru - diskusné fórum čitateľov