Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. augusta 2009

Ministerstvo navrhuje úpravu likvidácie poisťovníLekári a nemocnice by sa v prípade likvidácie zdravotnej poisťovne mohli dostať k peniazom, ktoré by im dlžila, jednoduchšie. To si aspoň od novely zákona o zdravotných poisťovniach predloženej do ...Zdieľať
BRATISLAVA 25. augusta (WEBNOVINY) - Lekári a nemocnice by sa v prípade likvidácie zdravotnej poisťovne mohli dostať k peniazom, ktoré by im dlžila, jednoduchšie. To si aspoň od novely zákona o zdravotných poisťovniach predloženej do pripomienkového konania sľubuje Ministerstvo zdravotníctva SR. "Navrhuje sa taká úprava likvidácie, ktorej cieľom bude prijímať a vymôcť pohľadávky likvidovanej poisťovne a prednostne z nich uspokojiť záväzky voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti," uvádza sa v materiáli.


V praxi by to vyzeralo tak, že by likvidátor menovaný a odvolávaný súdom na návrh Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, rozdelil pohľadávky voči poisťovni na prednostné a ostatné. Prednostné by boli pohľadávky lekárov, nemocníc a ďalších osôb, s ktorými by mala poisťovňa uzavreté zmluvy súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Tie by sa uspokojovali ako prvé, v prípade nedostatku zdrojov by mali prednosť poskytovatelia. "Cieľom novely je, aby finančné prostriedky odvedené platiteľmi na verejné zdravotné poistenie prednostne pokrývali náklady poskytovateľov," konštatuje rezort v novele.

Zároveň by sa mal novelou zrušiť doterajší inštitút dočasného prevodu poistného kmeňa. Prevod by mal byť ponovom vždy realizovaný na základe rozhodnutia úradu pre dohľad, a to na zdravotnú poisťovňu, kde je akcionárom ministerstvo zdravotníctva. "Poistenec bude mať následne možnosť v zákone určenom termíne zmeniť poisťovňu, takže jeho právo na slobodnú voľbu nebude dotknuté, len bude na určitú dobu regulované z dôvodu potreby zabezpečenia kontinuálnej zdravotnej starostlivosti," objasňuje ministerstvo v návrhu.

Novela rieši aj úpravu poskytovania zdravotnej starostlivosti v cudzine všeobecne a v Európskej únii zvlášť, ako aj jej úhradu. Reaguje tak na výzvu Európskej komisie v súvislosti s jej formálnym oznámením, v ktorom Slovenskej republike vytkla nedodržiavanie nariadení Rady Európskeho hospodárskeho spoločenstva a rozsudkov Európskeho súdneho dvora.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hornošarišské združenie miest a obcí chce riešiť Rómov
<< predchádzajúci článok
Na pulty kníhkupectiev prichádza História