Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. februára 2012

Ministerstvo obrany nevie, na čo išli peniaze v MOKYSeSúčasné vedenie ministerstva obrany nevie, za čo v predchádzajúcom období zaplatili takmer štvrť miliardy korún pri budovaní armádneho mobilného komunikačného systému MOKYS. Píše ...Zdieľať
ministerstvo obrany  mokys BRATISLAVA 2. februára  - Súčasné vedenie ministerstva obrany nevie, za čo v predchádzajúcom období zaplatili takmer štvrť miliardy korún pri budovaní armádneho mobilného komunikačného systému MOKYS.


Píše o tom najnovšie vydanie týždenníka Plus 7 dní, ktorý má k dispozícii faktúru zo 4. februára 2008.

Vystavil ju hlavný dodávateľ systému, britská spoločnosť BAE Systems. MO podľa týždenníka nemalo problém zaplatiť za bližšie nešpecifikované školenie viac ako štrnásť miliónov korún, prípadne za technickú podporu subdodávateľa takmer 36 miliónov korún.

Celkovú sumu 223 800 000 korún vyfakturovali za podporu vojskových skúšok prototypov vozidiel a techniky v rámci systému MOKYS v roku 2008. S najväčšou pravdepodobnosťou však podľa Plus 7 dní ide o nezmysel, čo potvrdzuje aj dnešné vedenie rezortu.

„Ministerstvo obrany za vojskové skúšky štandardne neplatí,“ povedal týždenníku rezortný hovorca Ivan Rudolf. Napriek tomu si skúšky BAE Systems na faktúre vyúčtováva podľa Plus 7 dní hneď dvakrát. Najprv na základe smernice 6/2005 v sume 81 miliónov bez uvedenia akýchkoľvek podrobností čo a kde.

Navyše v predmetnej smernici sa o žiadnej podpore vojskových skúšok nehovorí. Druhá položka na faktúre vo výške takmer 143 miliónov korún je tiež za podporu vojskových skúšok, ale tentoraz na základe nariadenia náčelníka Generálneho štábu. Príslušný dokument redakcia márne žiadala od ministerstva.


Exminister necíti zodpovednosť

Faktúra podľa Plus 7 dní neuvádza žiadnu prílohu v podobe rozpisu konkrétnych prác a ich dodania.

Existuje k nej len stručný akceptačný protokol a platobný príkaz, ktorý navyše uvádza odlišné údaje BAE Systems odkázalo týždenník so všetkými otázkami na ministerstvo obrany.

Po odvolaní Ľubomíra Galka vedie rezort premiérka Iveta Radičová. Po otázkach sa obrátila na políciu, aby preverila nielen pochybnú faktúru, ale všetky súvislosti okolo mobilného komunikačného systému.

Sporná faktúra pre BAE Systems je z roku 2008, keď obrane šéfoval minister Jaroslav Baška za Smer.

Tvrdí, že o ničom nevedel a zodpovednosť necíti. „Ak sa stalo to, čo opisujete, potom je zodpovednosť na jednotlivcoch, ktorí zaplatili niečo, čo nebolo vopred naplánované a schválené,“ povedal pre Plus 7 dní. V takom prípade dokonca podporuje premiérku Radičovú v jej snahe všetko poriadne vyšetriť a nájsť vinníka.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ľad napáchal škody na tuneli pod hradom, je neprejazdný
<< predchádzajúci článok
Svetovým akciovým trhom sa darí, posilnili

Ministerstvo obrany nevie, na čo išli peniaze v MOKYSe - diskusné fórum čitateľov