Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. apríla 2007

Ministerstvo po dohode zmenilo definíciu závislej práceMinisterstvo práce a sociálnych vecí po utorkovom rokovaní premiéra Roberta Fica so zamestnávateľmi a odborármi pripravilo nový návrh definície závislej práce, ktorá sa má vykonávať ...Zdieľať

BRATISLAVA 17. apríla (WEBNOVINY) - Ministerstvo práce a sociálnych vecí po utorkovom rokovaní premiéra Roberta Fica so zamestnávateľmi a odborármi pripravilo nový návrh definície závislej práce, ktorá sa má vykonávať výlučne zamestnancami. Ako na tlačovej besede informovala ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová, všetky definičné znaky závislej práce sa budú musieť splniť kumulatívne. Medzi týmito znakmi sa pritom nachádza vzťah nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynu zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa. Novinkou oproti pôvodnému návrhu je, že musí ísť o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovaných činností a novým znakom sa takisto stalo používanie výrobných prostriedkov zamestnávateľa.

Ako ďalej uviedla ministerka, do Zákonníka práce pribudne dohoda o vykonaní pracovnej činnosti, na základe ktorej bude možné odpracovať 10 hodín týždenne, čo znamená 520 hodín ročne. V prípade vyplácania odstupného popri výpovednej dobe podľa nej odborári navrhli skrátiť dĺžku výpovednej doby, avšak súčasne by sa o jeden mesačný plat zvýšilo odstupné pre prepúšťaného zamestnanca. Dohoda so sociálnymi partnermi podľa Tomanovej nastala aj v prípade normovania spotreby práce. Naďalej sa síce bude vyžadovať v tejto veci súhlas odborárov, ale v prípade nedohody zamestnávateľa a odborárov na normovaní spotreby práce bude kompetentný rozhodnúť inšpektorát práce s tým, že do rozhodnutia inšpektorátu práce v tejto veci bude platiť normovanie práce určené zamestnávateľom. Ako dodala ministerka Tomanová, novela Zákonníka práce by mala byť účinná až od 1. septembra tohto roka, a nie v pôvodne navrhovanom termíne od 1. júla tohto roka.

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) a Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) oceňujú konštruktívny prístup v rokovaní s premiérom Robertom Ficom o návrhu novely Zákonníka práce. Napriek tomu, väčšina sporných bodov zostáva nedohodnutá a návrh novely bude predložený na rokovanie vlády SR bez súhlasu zamestnávateľov. "Je veľmi zlé, že tak vážna novela, akou je Zákonník práce bude predložená na rokovanie vlády bez konsenzu sociálnych partnerov," povedal viceprezident RÚZ Jozef Špirko. Z takmer 30 sporných bodov navrhovanej novely Zákonníka práce boli podľa zamestnávateľov po utorkovom rokovaní s predsedom vlády dohodnuté len dva, a to definícia závislej práce a schvaľovanie noriem spotreby práce.

Za najvážnejší problém zamestnávatelia považujú povinnosť platiť zo zákona odborových funkcionárov v podnikoch. "Z nášho pohľadu ide o principiálnu otázku. Zásadne nesúhlasíme s tým, aby zamestnávatelia zo zdrojov, ktoré sú určené všetkým zamestnancom, povinne znášali náklady na činnosť odborových funkcionárov," uviedol ďalej Špirko. Za ďalší z vážnych a nevyriešených problémov považujú zamestnávatelia súbeh výpovednej lehoty a odstupného. "Uvedené ustanovenie výrazne obmedzuje flexibilitu a zvyšuje náklady zamestnávateľov pri organizačných zmenách. Nesúhlasíme tiež, aby dochádzalo k posilňovaniu odborárskych kompetencií a k diskriminácii zamestnaneckých rád," konštatoval Rastislav Machunka, hlavný vyjednávač AZZZ.

Zamestnávatelia budú naďalej presadzovať svoje pripomienky, aby tak podľa svojho stanoviska zabránili negatívnym dopadom návrhu novely Zákonníka práce na zamestnanosť a rozvoj podnikateľského prostredia na Slovensku. So svojimi návrhmi sú pripravení osloviť zástupcov parlamentných politických strán.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
O amerických základniach netreba rokovať s EÚ, vraví Topolánek
<< predchádzajúci článok
Hromadnú vraždu na univerzite v USA spáchal 23-ročný študent

Ministerstvo po dohode zmenilo definíciu závislej práce - diskusné fórum čitateľov