Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

01. decembra 2020

Ministerstvo školstva, vedy, výskum a športu SR odobralo lyžiarskej SLA štatút športového zväzuOznámil to na svojom facebookovom profile splnomocnenec vlády SR pre mládež a šport Karol Kučera.Zdieľať
Ministerstvo školstva, vedy, výskum a športu SR odobralo lyžiarskej SLA štatút športového zväzu

Ministerstvo školstva, vedy, výskum a športu SR odoberá štatút národného športového zväzu Slovenskej lyžiarskej asociácii (SLA). Po dohode s Medzinárodnou lyžiarskou federáciou (FIS) tak hnutie, združujúce viacero disciplín, bude dočasne spadať pod Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV). Oznámil to v utorok na svojom facebookovom profile splnomocnenec vlády SR pre mládež a šport Karol Kučera.


Na základe toho by fenomenálna slovenská zjazdárka Petra Vlhová mala nerušene pokračovať vo fantasticky rozbehnutej sezóne Svetového pohára. Už cez víkend suverénne vedúcu pretekárku SP čakajú dva superobrovské slalomy vo švajčiarskom St. Moritzi. Záštita SOŠV by sa mala týkať nielen alpského, ale aj ďalších úsekov a ich reprezentantov, sezóna je v rozbehu aj u bežcov, akrobatov, snoubordistov, či v severskej kombinácii, SLA združuje aj skoky a lyžovanie na tráve.

"Boj za očistu Slovenska pokračuje a ani šport nie je výnimkou. Ak by orgány kontroly v športe fungovali tak ako by mali a nezanedbávali by hrubo svoju prácu a povinnosti, nemuselo by dochádzať k toľkým podnetom, či nezodpovedaným otáznikom, ktoré nad týmito podnetmi sú. Situácia v niektorých športových hnutiach na margo fungovania niektorých zväzov vrie a my športoví poslanci, či sekcia športu na ministerstve nemôžeme byť k tomu ľahostajní. Azda najhoršia situácia je v lyžiarskom hnutí, kde to už zašlo tak ďaleko, že takmer celé lyžiarske hnutie je rozhodnuté opustiť svoju národnú lyžiarsku asociáciu a prestúpiť do nového zväzu slovenského lyžovania. Sú to zástupcovia jednotlivých lyžiarskych disciplín, lyžiarske kluby so svojou lyžiarskou základňou a aj naši reprezentanti na čele s Petrou Vlhovou. Ale vlak sa nakoniec pohol a Ministerstvo školstva odoberá štatút národného športového zväzu SLA a po dohode s FIS tak lyžiarske hnutie na Slovensku dočasne bude spadať pod SOŠV, kým sa nový národný športový zväz nevymenuje. Želám tak celej lyžiarskej obci, aby sa ich tento negatívny priebeh dotkol čo najmenej, na čele s Petrou Vlhovou, ktorá má fantasticky rozbehnutú sezónu a potrebuje sa sústrediť na svoju prípravu a výkon, aby nás mohla čo najlepšie reprezentovať," konštatoval Kučera.

Už počas dňa zástupcovia časti členstva SLA informovali, že sa odhodlali k radikálnemu kroku. Po dlhom neriešení problémov vystúpili z asociácie a v tlačovej správe zaslanej TASR uviedli, že sa tak rozhodli napriek tomu, že slovenským reprezentantom hrozí neúčasť na medzinárodných pretekoch. Upozornili, že ak nezasiahnu kompetentní predstavitelia štátu, lyžovanie na Slovensku skončí.

"Piati zo šiestich členov predsedníctva alpských disciplín spolu so 46 športovými klubmi, ktoré v sebe združujú 1317 členov, ukončujú členstvo v SLA," uviedla na utorkovom brífingu Jana Palovičová, poverená vedením športového odvetvia alpských disciplín SLA: "Členstvo ukončuje nadpolovičná väčšina zjazdárskych klubov, ktorá predstavuje takmer 40 percent členskej základne SLA. Dlhodobé neriešenie, ignorovanie a absencia skutočne korektného zásahu činiteľov štátu nás doviedlo na okraj priepasti, do ktorej padá slovenské lyžovanie. To, čo sa dlhodobo deje v Slovenskej lyžiarskej asociácii, nemá so športom, ani s národom, ani asociačným aspektom nič spoločné. Môžem s plnou vážnosťou a zodpovednosťou potvrdiť slová bývalého prezidenta SLA Františka Repku, ktorý ako dôvod svojej rezignácie uviedol, že v rámci predsedníctva SLA dochádza k účelovej manipulácii s informáciami, zo strany prezidenta a viceprezidentov dochádza tiež k ovplyvňovaniu členov predsedníctva SLA, presadzovaniu ich osobných názorov a záujmov."

Igor Vlha, otec úspešnej reprezentantky zdôraznil: "Trápim sa dvanásť rokov. Som rád, že sa niečo udialo. Štát by si mal uvedomiť, že nás nemôže riešiť jeden človek a ešte k tomu Talian. Musí sa to skončiť. Musí sa začať riešiť šport, deti, juniori."

Podľa Palovičovej nespokojní lyžiari už 10 rokov upozorňujú všetky kompetentné orgány štátnej správy, a to premiérov, ministrov školstva, štátnych tajomníkov pre šport či hlavnú kontrolórku športu. Na praktiky predsedníctva SLA, a to manipuláciu, obchádzanie dôležitých zákonných predpisov a interných smerníc: "V asociácii neexistuje dialóg, len direktíva a absencia elementárnych znakov slušnosti k svojim členom, popierajú sa tam základné princípy športu, hodnoty príležitostí a fair play," uviedla v tlačovej správe Palovičová.

Odchádzajúcich členov podporujú aj Lyžiarska akadémia Veroniky Velez-Zuzulovej, Ski Team Žampa či Ski Team Vlha. "Nechceme byť spájaní s praktikami a spôsobmi, ktoré sa používajú v Slovenskej lyžiarskej asociácii. Náš tím je plne ochotný reprezentovať Slovensko, avšak prostredníctvom inej organizácie ako SLA," povedal Igor Vlha. "Všade musia byť a potom platiť rovnaké pravidlá pre všetkých," dodal Tomáš Žampa.

Nespokojnosť prepukla aj v kluboch so športovcami v rýchlostnom, akrobatickom, skokanskom, bežeckom či trávovom lyžovaní. Katastrofálny stav v organizácii vníma aj predseda športovo-technickej komisie zjazdového lyžovania zdravotne znevýhodnených za Slovenský paralympijsky výbor (SPV) Martin Makovník. "V blízkej budúcnosti má náš šport prejsť pod národný športový zväz s napojením na FIS. Neviem si predstaviť, že podobnú frustráciu, s akou dnes bojujú lyžiari na Slovensku, budeme musieť riešiť aj my," oznámil Makovník.

Zástupcovia vystupujúcich zo SLA vyzvali následne predstaviteľov štátu, aby s okamžitou platnosťou zastavili financovanie a odobrali štatút národného športového zväzu Slovenskej lyžiarskej asociácii (SLA).

TASR uverejňuje stanovisko prezidenta SLA Ivana Ivaniča v plnom znení bez redakčných úprav:

"Tvrdenia p. Palovičovej za nezakladajú na pravde. Zo SLA k dnešnému dňu požiadalo o vystúpenie len 46 členov (klubov), čo je 1,06% všetkých členov SLA. Pritom mnoho členov z týchto klubov o vystúpení zo SLA nič nevie a nesúhlasí s týmto tvrdením a dnes zahrnuli sekretariát otázkami, ako je to vôbec možné. Zároveň uvádzame, že v poslednom období sa do radov SLA prihlásilo 10 nových klubov.

Kluby, ktoré požiadali o vystúpenie zo SLA, budú musieť vrátiť alikvotnú finančnú čiastku z príspevku, ktorý im bol SLA na celý rok 2020 poskytnutý, ako aj všetok majetok, ktorý majú zapožičaný zo SLA. Čiže vyjadrenia p. Palovičovej, že 1371 členov vystúpilo zo SLA sa nezakladá na pravde, aj ona samotná je stále riadnou členkou SLA ako aj poverená riadením úseku alpských disciplín!

P. Palovičová hrubým spôsobom zneužila svoj mandát zastupujúceho predsedu úseku alpských disciplín, ako dôveru drvivej väčšiny členov SLA.

Zo siedmych úsekov (športových disciplín) sa šesť úsekov okrem odvetvia alpských disciplín dištancuje od mediálnych vyjadrení p. Palovičovej a sú znepokojení týmto jej mediálnym zavádzaním, ktoré vážne poškodilo a poškodzuje dobré meno SLA a vážne ohrozujem fungovanie vrcholových reprezentantov, ako aj všetkých ostatných športovcov na domácej a medzinárodnej športovej scéne. Týmto vnáša neistotu a chaos medzi všetkých členov SLA.

Všetkých športovcov ubezpečujem, že som podnikol všetky kroky, aby ich športová činnosť na domácej a medzinárodnej scéne nebola nijako obmedzená.

SLA je jediným riadnym členom FIS a jediným športovým zväzom, ktorý zastrešuje všetkých 7 lyžiarskych disciplín (vrátane zjazdového lyžovania). Zrušenie členstva SLA vo FIS na základe dnešných vyjadrení p. Palovičovej, alebo iných osôb na základe medzinárodných právnych noriem a dohôd nie je možné.

Reprezentantka Petra Vlhová je naďalej riadnou členkou SLA, ktoré ako jediný partner FIS jej zabezpečuje možnosť štartovania na Svetovom pohári a iných medzinárodných podujatiach."

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Shiffrinová nebude štartovať ani v St. Moritzi
<< predchádzajúci článok
Štefan Tarkovič bude trénerom slovenskej futbalovej reprezentácie aj na Euro 2021

Ministerstvo školstva, vedy, výskum a športu SR odobralo lyžiarskej SLA štatút športového zväzu - diskusné fórum čitateľov