Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. júna 2010

Ministerstvo výstavby po 15 rokoch končíMinisterstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR (MVRR) v stredu uzatvára svoju pätnásťročnú existenciu. Od 1. júla prechádzajú jeho kompetencie podľa rozhodnutia vlády na ministerstvá ...Zdieľať
ministerstvo vystavby Foto: pluska.sk BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) - Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR (MVRR) v stredu uzatvára svoju pätnásťročnú existenciu. Od 1. júla prechádzajú jeho kompetencie podľa rozhodnutia vlády na ministerstvá hospodárstva, pôdohospodárstva a vnútra i Úrad vlády SR a spolu s nimi aj 474 funkčných miest. Pod súčasným názvom fungovalo ministerstvo výstavby od začiatku roka 1999, dovtedy malo popri výstavbe v názve namiesto regionálneho rozvoja verejné práce.


Na základe delimitačných protokolov preberá ministerstvo hospodárstva pôsobnosti zanikajúceho rezortu v oblasti stavebnej výroby a stavebných výrobkov, tvorby a uskutočňovania bytovej politiky, poskytovania štátnej prémie k stavebnému sporeniu a v oblasti hospodárskej mobilizácie, ako aj Štátny fond rozvoja bývania a Registratúrne stredisko. Z ministerstva výstavby preberá rezort hospodárstva zároveň 66 funkčných miest. Zo Štátneho fondu rozvoja bývania prechádza 48 funkčných miest. S tým súvisí aj presun 179,586 mil. eur na zabezpečenie nových kompetencií.

Rezort vnútra preberá kompetencie rezortu výstavby v oblasti verejných prác, stavebného poriadku a územného plánovania okrem ekologických otázok. A spolu s nimi prechádzajú pod vnútro aj rozpočtové organizácie krajské stavebné úrady, Slovenská stavebná inšpekcia a Inštitút urbanizmu a územného plánovania URBION, ako aj financovanie preneseného výkonu štátnej správy v oblasti stavebného poriadku a bývania. Na ministerstvo vnútra prechádza z ministerstva výstavby 73 funkčných miest, z krajských stavebných úradov 195, zo Slovenskej stavebnej inšpekcie 28 a z príspevkovej organizácie URBION päť funkčných miest. Rezort vnútra dostane od končiaceho ministerstva nedaňové príjmy štátneho rozpočtu na tento rok v sume 219,1 tis. eur a výdavky po úprave v sume 12,81 mil. eur určené na zabezpečenie výkonu kompetencií.

Na ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja sa z rezortu výstavby presúva pôsobnosť v oblasti regionálneho rozvoja okrem koordinácie využívania finančných prostriedkov z fondov Európskej únie. Na rezort pôdohospodárstva prechádza 239 funkčných miest, ako aj 322,019 mil. eur zo štrukturálnych fondov a 375,104 mil. eur na zabezpečenie výkonu kompetencií.

Na úrad vlády prechádza z ministerstva výstavby pôsobnosť v oblasti koordinácie využívania finančných prostriedkov z fondov Európskej únie. K tomu patria príjmy zo zdrojov Európskej únie v sume 10, 863 mil. eur a na výkon kompetencií 11,744 mil. eur.

V budove Apollo Business Center, v ktorej si ministerstvo výstavby v roku 2005 prenajalo priestory na desať rokov, si plánuje ministerstvo pôdohospodárstva nechať jedno poschodie pre Agentúru na podporu regionálneho rozvoja. Tá doteraz fungovala v rámci rezortu výstavby.

Budúca stredopravá vládna koalícia plánuje neskôr presunúť právomoci v oblasti stavebníctva a bytovej politiky i regionálneho rozvoja, ktoré teraz prechádzajú na ministerstvá hospodárstva a pôdohospodárstva, na ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií. Rezort dopravy by mal navyše získať aj komptencie rezortu hospodárstva v sektore cestovného ruchu.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prípravy na 5. ročník Ceny Slovak Telekom
<< predchádzajúci článok
REHN: SR zdržiava účinnosť ochranného valu