Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. septembra 2019

MINISTERSTVO ZDRAVOTNÍCTVA ODŠTARTOVALO DRUHÝ ŠTÁTOM RIADENÝ SKRÍNING



Rakovina prsníka patrí medzi najčastejšie formy onkologického ochorenia u žien, ročne sa na Slovensku diagnostikuje okolo 3000 prípadov.



Zdieľať
Andrea Kalavská, archívna snímka. Foto: TASR Martin Baumann

Bratislava 3. septembra  -Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) odštartovala v utorok v bratislavskom národnom Onkologickom ústave sv. Alžbety druhý štátom riadený skríning v rámci projektu Rok prevencie. Zdravotné poisťovne tak začnú pozývať ženy vo veku od 50 do 69 rokov na mamografické vyšetrenia. Pravidelné kontroly prsníkov skríningovou mamografiou u žien každé dva roky zachránia život dvom až šiestim ženám z tisícky.


Rakovina prsníka patrí medzi najčastejšie formy onkologického ochorenia u žien, ročne sa na Slovensku diagnostikuje okolo 3000 prípadov. Ministerka pripomenula, že toto ochorenie sa však môže týkať aj mužov. "Skríningová mamografia, ktorá sa vykonáva žene bez akýchkoľvek príznakov v oblasti prsníkov, dokáže odhaliť malé ložiská aj do niekoľkých milimetrov, napríklad vo veľkosti hrášku, ktoré ešte pravdepodobne metastázy nevytvorili. Na Slovensku v týchto dňoch rozbiehame štátom garantovaný a organizovaný skríning rakoviny prsníka," povedala Kalavská s tým, že ako ministerku ju mrzí, že takýto program na Slovensku nefunguje už dávnejšie.



Štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR a onkológ Stanislav Špánik priblížil, že mamografický skríning zabezpečí bezplatné vyšetrenie prsníkov každé dva roky pre všetky Slovenky od 50. do 69. roku života, a to bezplatne. Každoročne takto bude možné vyšetriť 500.000 žien na preverených mamografických pracoviskách.

Slovenské zdravotné poisťovne začnú ženy v určenom veku pozývať formou náhodného výberu. Podľa slov ministerky sa bude ich počet postupne zvyšovať. Do konca roka by takýchto po celom Slovensku rovnomerne rozložených pracovísk malo byť do 30. Doposiaľ je ich desať, po dve sú v Bratislave a v Trnave. Po jednom pracovisku je v Nitre, Prievidzi, Trenčíne, Poprade, Starej Ľubovni a v Malackách.
 

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Liga za ľudské práva chce proti hoaxom o migrácii bojovať sériou videí
<< predchádzajúci článok
PREMIÉR: PODOZRENIA OKOLO M. JANKOVSKEJ TREBA VYVRÁTIŤ