Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. októbra 2009

Ministerstvo ŽP má na krku nelegálny vývoz živočíchov zo SR, tvrdia Zelení



Rezort životného prostredia je podľa Strany zelených zodpovedný za vývoz ohrozených druhov živočíchov zo Slovenska. Jeho úradníci vraj vydávali doklady v rozpore s európskou legislatívou, a to ...



Zdieľať
BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) - Rezort životného prostredia je podľa Strany zelených zodpovedný za vývoz ohrozených druhov živočíchov zo Slovenska. Jeho úradníci vraj vydávali doklady v rozpore s európskou legislatívou, a to bez stanoviska Vedeckého orgánu CITES. "Napríklad v roku 2009 ku koncu septembra envirorezort vydal 318 výnimiek zo zákazov komerčných činností (certifikátov), no Vedecký orgán SR vydal stanovisko len k 14 exemplárom," tvrdí predseda Strany zelených Peter Pilinský.


Zelení upodozrievajú ministerstvo, že orgány CITES obišlo zámerne. Vraj za tým treba hľadať snahu niektorých chovateľov, ktorí získali na ministerstve silné postavenie vďaka bývalému štátnemu tajomníkovi a dnešnému šéfovi Sociálnej poisťovne Dušanovi Muňkovi. „Vďaka tomu sa zo Slovenska podarilo vyviezť množstvo živočíchov, ktorých legálny pôvod v minulosti ich držitelia nevedeli preukázať," hovorí Pilinský. Strana zelených od nového ministra envirorezortu Jozefa Medveďa očakáva nápravu skôr, ako prípad začne predbežne vyšetrovať Európska komisia. Podľa zelených by mal stáť škandál odborne nezdatných úradníkov, ktorí vydávajú doklady ako na bežiacom páse, stoličku. "Mimochodom, podľa našich informácií ide aj o jedného z expertov Smeru-SD v oblasti životného prostredia, ktorého meno figuruje v zoznamoch ŠtB v kategórii dôverník," naznačuje Pilinský.

Slovensko sa pred vstupom do Európskej únie zaviazalo plniť si záväzky aj v oblasti medzinárodnej ochrany ohrozených druhov živočíchov a rastlín, ktoré sú predmetom obchodu. Členské štáty EÚ, ako aj štáty, ktoré pristúpili k Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES), majú za cieľ zabrániť nadmernému využívaniu voľne žijúcich živočíšnych a rastlinných druhov cez medzinárodný obchod. Nástrojmi kontroly sú doklady vydávané jednotlivými štátmi, v nich fungujú výkonné orgány a vedecké orgány, bez stanoviska ktorých nemožno príslušné doklady vydať. Ďalším špecifikom je vzájomná kontrola dokladov vydávaných jednotlivými štátmi. Takéto opatrenia by mali zabezpečiť ochranu dotknutých druhov.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Najlepšie platený Partnerský Program na slovenskom internete
<< predchádzajúci článok
Prístup k absolventskej praxi bude od 1. novembra ľahší

Ministerstvo ŽP má na krku nelegálny vývoz živočíchov zo SR, tvrdia Zelení - diskusné fórum čitateľov

Niečo tam chýba!30.10. 1:07:22