Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. decembra 2015

Ministri členských krajín WTO nepokročili v otázke reforiem



Zástupcovia členských krajín Svetovej obchodnej organizácie (WTO) sa dohodli o exportných dotáciách na poľnohospodárske plodiny, potravinovej pomoci a ďalších otázkach. ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Nairobi 20. decembra (TASR) - Zástupcovia členských krajín Svetovej obchodnej organizácie (WTO) sa dohodli o exportných dotáciách na poľnohospodárske plodiny, potravinovej pomoci a ďalších otázkach. Podarilo sa im tak vyriešiť dlhoročné rozpory ohľadne smerovania ďalších rokovaní. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.


WTO sa od kola rokovaní v Dauhe v roku 2001 neúspešne snažila o dohodu o globálnom balíku obchodných reforiem a zrušení obchodných bariér. Počas štvordňovej konferencie v Keni, ktorú zavŕšil 24-hodinový rokovací maratón, sa ministri obchodu dohodli o postupnom odbúravaní vývozných dotácií.

Krajiny WTO sa dokázali dohodnúť na postupnom odbúravaní priamych štátnych vývozných dotácií na poľnohospodárske produkty. Rozvojové štáty majú čas do roka 2023, kým 50 najchudobnejších krajín sveta tak musí urobiť do roka 2030. Na druhej strane však ministri nesiahli na vysoké štátne úvery v USA, ktoré dostávajú tamojší farmári za export svojich produktov.

Stretnutie členských krajín WTO na úrovni ministrov bolo prvé, ktoré sa konalo v Afrike. Ministri schválili zrušenie dovozných ciel na 201 produktov z oblasti informačných technológií, čo predstavuje prvú významnejšiu dohodu o zrušení ciel v globálnom meradle za posledných 19 rokov.

Mnohí experti pristupujú k dohode skepticky a kritizujú najmä USA a EÚ za to, že blokujú tému pomoci pre rozvojový svet. V najnovšej dohode sa členské štáty zaviazali k tomu, že chudobné krajiny budú môcť pri povodniach dočasne zaviesť ochranné dovozné clá. Ďalší ústupok schválili Indii, ktorá bude môcť dočasne skupovať potraviny za regulované nízke ceny. Takýto postup síce odporuje pravidlám WTO, je však nevyhnutný na zabezpečenie výživy pre milióny chudobných ľudí.

Napriek tomu, že predstavitelia WTO označili konferenciu za úspešnú, experti pristupujú k dohode o Programe rozvoja z Dauhy (DDA) skepticky. Aj v roku 2001 sa totiž spočiatku hovorilo o úspechu, ten sa však napokon zmenil na dlhoročné neplodné debaty, ktoré rozdelili bohaté a rozvojové krajiny na dva tábory.

Rozpory stále pokračujú. WTO sa nedokázala dohodnúť o osude DDA, ktorý si za cieľ stanovil liberalizáciu svetového obchodu a zároveň podporu pre rozvojové krajiny. Hlavnými hráčmi sa stali India a USA. Kým India ako hlavný predstaviteľ tábora rozvojových krajín chce nadviazať priamo na DDA, USA a EÚ chcú po 14 rokoch neúspešných rokovaní úplne nové nové témy súvisiace s globalizáciou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V referende o manželstvách gejov hlasovalo dopoludnia 9,3 % Slovincov
<< predchádzajúci článok
Pápež privítal nové kroky OSN smerujúce k sýrskej mierovej dohode