Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. apríla 2012

Ministri obrany a zahraničia od stredy rokujú o AfganistaneMinistri zahraničia a obrany členských krajín NATO sa zídu v stredu v Bruseli, aby počas dvoch dní zjednotili svoje postupy pri sťahovaní vojsk z Afganistanu. Ministri tiež pripravia ...Zdieľať
afganistan nato BRUSEL 107. apríla (WEBNOVINY) - Ministri zahraničia a obrany členských krajín NATO sa zídu v stredu v Bruseli, aby počas dvoch dní zjednotili svoje postupy pri sťahovaní vojsk z Afganistanu.


Ministri tiež pripravia základy rokovaní na summit NATO, ktorý sa uskutoční 20. až 21. mája v Chicagu. Témou summitu bude aj spôsob financovania afganských jednotiek po odchode vojsk NATO z krajiny.

Predstavitelia aliancie tvrdia, že počet útokov ozbrojencov Talibanu v Afganistane sa znížil, no vlna koordinovaných útokov, ktoré si v nedeľu vyžiadali životy 51 ľudí vrátane 36 povstalcov ukázala nezlomnosť militantov Talibanu. "Nebol to prvý takýto útok a predpokladám, že ani posledný," povedala hovorkyňa Oana Lungescová.

Tieto útoky však podľa hovorkyne nezmenia cieľ aliancie ani časový plán sťahovania vojsk z Afganistanu dohodnutý na summite v Lisabone v roku 2010. V Portugalsku sa lídri NATO dohodli, že do konca roka 2014 postupne odovzdajú zodpovednosť do rúk afganských bezpečnostných síl.

NATO očakáva, že v Afganistane tohto roku vycvičia 352 000 vojakov a policajných dôstojníkov, celkový počet v budúcnosti je však stále témou rozhovorov. USA predpokladajú, že v rokov 2017 ich počet klesne na 228 500.

Predpokladané náklady na ich udržiavanie sú 4,1 mld. amerických dolárov (3,15 mld. eur) ročne. Spojené štáty by mali platiť 2,3 mld. dolárov (1,77 mld. eur), jeho partneri a afganská vláda zostatok.

Ďalšou horúcou témou na summite bude americký raketový ochranný štít v Európe, ktorý dráždi Rusko. Americká šéfka diplomacie Hillary Clintonová a jej spojenci v NATO budú o tejto téme vo štvrtok diskutovať s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom.

Keďže Moskva k danému plánu vyjadruje negatívne stanovisko, neočakáva sa, že sa dohodnú. Aliancia dúfala, že do Chicaga pricestuje aj novozvolený ruský prezident Vladimir Putin, ten sa však na summite nezúčastní. Predstavitelia NATO tvrdia, že dôvodom je predpokladaný konflikt v otázke raketového štítu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Súd poslal Rastislava Žitného na dva roky do väzenia
<< predchádzajúci článok
Predajcovia áut by privítali opätovné zavedenie šrotovného

Ministri obrany a zahraničia od stredy rokujú o Afganistane - diskusné fórum čitateľov