Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. februára 2010

Ministrom pustili žilou, premiér krv nedarovalValentínsku kvapku krvi podporilo dnes päť ministrov, ktorí nabrali odvahu a darovali v Národnej ...Zdieľať
Marek Maďarič, Robert Kaliňák, Richard Raši

Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 16. februára (WEBNOVINY) - Valentínsku kvapku krvi podporilo dnes päť ministrov, ktorí nabrali odvahu a darovali v Národnej transfúznej službe na Limbovej v Bratislave túto najvzácnejšiu tekutinu. Jedinou ženou a prvodarkyňou medzi ministrami bola šéfka rezortu spravodlivosti Viera Petríková. "Je to pre mňa spomienka na môjho mŕtveho manžela, ktorý bol v svojej chorobe odkázaný na darcov krvi," povedala po darovaní pred novinármi. Ako podotkla, týmto aktom im chcela splatiť dlh a ak jej to zdravotný stav dovolí, daruje krv aj v budúcnosti. Doteraz nemala príležitosť tak urobiť, lebo nespĺňala váhový limit. Strach z darovania nemala. "Trošku sa mi točí hlava," zhodnotila svoje pocity tesne po odbere.

Dlh darcom splácal aj minister kultúry Marek Maďarič, ktorý bol na nich odkázaný v 14 rokoch, keď ho zrazilo auto a podstúpil niekoľko operácií. Maďarič daroval túto životodarnú tekutinu už po niekoľkýkrát. "Nehovorím, že je to často, ale keď je príležitosť a teraz keď som aj ústavný činiteľ a môžem tým aj druhých inšpirovať, tak som rád prišiel," uviedol. Dnešnú akciu vníma ako možnosť propagovať túto činnosť. Po tretíkrát prišiel darovať krv aj šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák. Ako povedal, dva prvé razy tak urobil po nejakých väčších tragédiách, naposledy začiatkom tohto volebného obdobia, keď krv potrebovali policajti. Dobrovoľných darcov krvi označil za chodiacich anjelov. Rovnako po tretíkrát daroval krv minister životného prostredia Jozef Medveď. "Rozhodol som sa spontánne," uviedol. Ako dodal, mal trochu rozpaky aký bude mať krvný obraz. "Pocit z darovania krvi je neopakovateľný," vyhlásil.

Ministri, ktorí sa dnes pre darovanie krvi rozhodli, zareagovali na výzvu šéfa rezortu zdravotníctva Richarda Rašiho. Ten nastavil ruku ako prvý. Podľa neho by práve ministri mali byť príkladom a inšpiráciou aj pre ostatných. To, že dnes neprišlo veľa členov vlády, nevidí tragicky. Viacerí z ministrov sú podľa neho pravidelní darcovia a "niekto musí aj robiť". Darovať krv chcel aj minister obrany Jaroslav Baška, pre chorobu však tak urobiť nemohol. Premiér Robert Fico sa nezúčastnil na akcii pre kontrolný deň v rezorte dopravy. Podobné akcie chce robiť Raši aj v čase, keď bude akútny nedostatok krvi.

Raši pripúšťa, že dobrovoľní darcovia by si zaslúžili nejaké úľavy, ktoré v súčasnosti nemajú. Ako však zdôraznil, rezort pod jeho vedením bude vždy proti tomu, aby sa za darovanie platilo. "Je to akt, nie obchod," vyhlásil. Tvrdí, že ak to bude v jeho silách, pokúsi sa presadiť pre darcov aspoň deň voľna, alebo inú podobnú formu minimálnej odmeny za tento skutok. Zvýhodnenie darcov podporujú aj ostatní ministri. "Bezpochyby je vhodné pouvažovať nad tým, možno v daňovej oblasti," myslí si Kaliňák. Minister kultúry proti zvýhodneniu darcov nič nemá, no podľa neho tí, ktorí chodia darovať krv, to nevnímajú cez tento rozmer. Všetci ministri odmietli spájanie ich dnešnej účasti na Valentínskej kvapke krvi s blížiacimi sa voľbami. "To je úplne od veci, absolútne to nesúvisí s voľbami a ani ma nenapadlo spájať to so zlepšovaním imidžu," zdôraznila Petríková.

"Najkrajší čin v živote, ktorý môže človek počas života vykonať, je darovanie krvi," vyhlásila Magdaléna Chomová z Národnej transfúznej stanice. Ako povedala, môže tak urobiť každý zdravý človek od 18 do 65 rokov. V prípade, ak sa človek rozhodne krv darovať, je vhodné najskôr navštíviť obvodného lekára, ktorý urobí základné vyšetrenia. Na transfúznej stanici samozrejme tiež vyšetria každého, no stáva sa, že musia potenciálneho darcu pre zdravotný stav vyradiť. "V niektoré dni sú vhodní všetci, ale napríklad včera traja nemohli," uviedla Chomová. Ako povedala, práca s darcami je krásna a zažívajú pri nej veľa milých situácií. "Napríklad minulý týždeň prišiel mladý pár a chlapec po darovaní krvi namontoval malý odznak kvapky krvi, ktorí za darovanie dostal, svojej priateľke spolu s jej odznakom do uší a povedal jej, že teraz je krásna a miluje ju. Všetci sme sa smiali, bol to taký pekný čin," spomenula jeden z príbehov. Pätnásty ročník Valentínskej kvapky krvi, ktorý ako vždy organizuje Slovenský Červený kríž, potrvá do 26. februára.SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
KSK získa na opravu ciest 12 mil. eur z eurofondov
<< predchádzajúci článok
Tymošenková neodstúpi z postu premiérky

Ministrom pustili žilou, premiér krv nedaroval - diskusné fórum čitateľov