Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. októbra 2012

Miroslav Beblavý sa staršími príjmami bráni pred Harabinom



Predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS) zarobil do roku 2002, keď sa stal štátnym tajomníkom ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, 5,08 milióna korún. ...



Zdieľať
miroslav beblavy BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) - Predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS) zarobil do roku 2002, keď sa stal štátnym tajomníkom ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, 5,08 milióna korún.


Ide o príjmy medzi rokmi 1996 až 2002, ktoré mal z prekladateľskej činnosti, novinárstva, štipendií na zahraničných univerzitách, konzultačnej činnosti pre medzinárodné inštitúcie a zamestnania v mimovládnej organizácii INEKO.

Príjmy sa dajú zrekonštruovať podľa daňových priznaní, ktoré dal k dispozícii sekretariátu výboru. Beblavý tak reaguje na podnet predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina, ktorý namieta netransparentnosť pôvodu Beblavého majetku a spornosť údajov, ktoré poskytol o nadobudnutí a hodnote svojho majetku.

Harabin v podaní uvádza, že Beblavý v roku 2002, dva roky po skončení vysokoškolského štúdia, vo veku 25 rokov, kúpil rodinný dom za 4,35 milióna Sk, a na rekonštrukciu si zobral hypotéku 1,5 mil Sk. Predseda najvyššieho súdu namieta aj pôvod bytu, ktorý dostal poslanec SDKÚ-DS v roku 2010 ako dar od rodičov.


Rodičia mu darovali svoj byt

Rodičia v byte stále bývajú. Poslanec za SDKÚ-DS podľa Harabina priznáva aj vlastníctvo 2 000 akcií firmy Palma - Tumys. Pýta sa, aká je hodnota týchto akcií. Nepozdáva sa mu ani hodnota hnuteľného majetku vyčíslená na 65-tisíc eur, keď len hodnota auta predstavuje 60-tisíc eur.

Beblavý po zverejnení majetkových priznaní prízvukuje, že jeho príjmy boli dostatočné na kúpu domu. Byt, ktorý mu rodičia darovali v roku 2010, nadobudli ešte v roku 1995 a na jeho obstaranie si zobrali úver, darovacia zmluva, zmluva na kúpu bytu rodičov aj úverová zmluva sú k dispozícii na výbore.

Poslanec za SDKÚ-DS zároveň zdôrazňuje, že dom, rovnako ako byt od rodičov, získal v čase, keď nebol verejným funkcionárom. Akcie Palmy - Tumys vlastnil len do roku 2008, keď došlo k predaju spoločnosti. Rovnako nové auto, ktoré si kúpil v roku 2011, po predaji starého nepovažuje za problém, keďže v roku 2010 zarobil viac ako 96 tisíc eur a v roku 2011 viac ako 111 tis.eur.


Beblavý spravil bezprecedentný krok pre slovenskú politiku

"Rozhodol som sa pre bezprecedentný krok u slovenského politika - zverejniť svoje príjmy a dať výboru k dispozícii svoje daňové priznania pre obdobie, keď som ešte vôbec nebol verejným funkcionárom (1996 - 2002)," uvádza Beblavý v stanovisku výboru. Harabin sa podľa neho snaží poškodiť jeho povesť a zastrašiť ho ako šéfa výboru. Podnetom predsedu najvyššieho súdu voči Beblavému sa výbor zaoberať nebude pre jeho formálne nedostatky.

Podľa predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina by mal poslanec Miroslav Beblavý podozrenia o pôvode svojho majetku vyvrátiť zverejnením daňových priznaní. Ako uvádza vo vyjadrení pre agentúru SITA, neexistuje žiaden vzor podania podnetu na výbory Národnej rady Slovenskej republiky.

"V prípade politikov typu pána Beblavého sa už vyžaduje formálna a právna stránka podnetu, hoci zákon to neukladá. V minulosti sa výbory Národnej rady SR bežne zaoberali napríklad nepodloženými článkami z médií založenými na polopravdách, pritom predmetný podnet obsahuje konkrétne dôkazy," vyhlásil Harabin.

Dodal, že jeho podnet vychádzal z Beblavého vlastných majetkových priznaní zverejnených na webe mimovládnej organizácie a jeho vlastných vyjadrení pre médiá. Podanie šéfa najvyššieho súdu podľa podpredsedu výboru Otta Brixiho (Smer-SD) nespĺňa formálno-právne podmienky na začatie konania voči Beblavému.


Odplata

"Cieľom bolo očierniť ma a šikanovať. Jednoducho dať mi najavo, že ak budem výraznejším spôsobom kontrolovať verejných funkcionárov, toto sa mi stane," konštatoval Beblavý. Podľa neho Harabin je natoľko erudovaný právnik, že ak by chcel napísať kvalifikované podanie, "uvarí ho aj z vody".

Beblavý dal na Harabina ešte v lete podnet pre podozrenie z porušenia zákona o konflikte záujmov pri kúpe bytu z júna 2006 s údajnou vysokou vyše 40-percentnou zľavou a prenájme garážového státia v rovnakom dome najvyšším súdom.

Keď Harabin predložil výboru kópiu zmluvy na byt, Beblavý vyslovil podozrenie z jej antedatovania. Harabin neskôr ukázal originál zmluvy, na ktorej je rovnaký dátum ako na kópii, ktorú poslal do parlamentu. Okrem toho ukázal úverovú zmluvu s bankou, ktorá je z konca júna 2006 – teda pred tým, ako sa stal ministrom.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Izrael má prestať s budovaním osád, Únia ide vyjednávať
<< predchádzajúci článok
Benediktíni bojujú o kaštieľ v Rusovciach, uspeli na súde