Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

03. novembra 2017

Misia Lajky vo vesmíre pred 60 rokmi doslova ohromila svet



Na archívnej snímke z 5. novembra 1957 pes Lajka, prvá živá bytosť vo vesmíre, na palube Sputnika II. Sochu Lajky, prvého psa vo vesmíre.



Zdieľať
Na archívnej snímke z 5. novembra 1957 pes Lajka, prvá živá bytosť vo vesmíre, na palube Sputnika II. Sochu Lajky, prvého psa vo vesmíre. Foto: TASR/AP Photo
Moskva/Bratislava 3. novembra (TASR) - Pes Lajka, prvý živý tvor vo vesmíre na palube vesmírneho korábu dňa 3. novembra 1957 absolvoval cestu na obežnú dráhu Zeme. Misia Lajky pred 60 rokmi doslova ohromila svet.


Sputnik 2 Sovieti vypustili necelý mesiac po tom, čo okolo Zeme krúžil Sputnik 1 - prvý umelý satelit.

Kovová guľa Sputnik 1 mala hmotnosť asi 18 kilogramov. Sputnik 2 vážil 113 kilogramov a okrem toho do vesmíru vyniesol živú bytosť.

Pre let Sputnika 2 cvičili troch psov: Albinu, Lajku a Mušku. Albina bola prvým "náhradníkom" a absolvovala dva lety vo výškovej rakete. Mušku používali na testovanie výstroja a zariadení na podporu životných funkcií.

Nakoniec vedci zvolili sučku sibírskeho poľovného plemena. Bola zatúlaným psom, ktorý sa ponevieral v uliciach Moskvy, keď ju chytili a začali pripravovať na cestu do vesmíru. Pomenovali ju najprv Limončik - Citrónik, neskôr jej dali meno Lajka.

Potrava Lajky bola vo forme želé. Sučka bola pripútaná, aby sa v kapsule neotáčala. V kabíne sa okrem kyslíkového generátora nachádzalo zariadenie na absorpciu oxidu uhličitého, ktoré malo zabrániť akumulácii toxického plynu. Ventilátor, ktorý mal Lajku chladiť, bol automaticky aktivovaný, keď teplota v kapsule presiahla 15 stupňov Celzia.

Podľa oficiálnych vyhlásení sučka Lajka zomrela bezbolestne na orbite asi týždeň po štarte. Zverejnené informácie však hovorili o tom, že Lajka zomrela na následky prehriatia organizmu a stresu len niekoľko hodín po štarte.

Dôkazy o tom na Svetovom vesmírnom kongrese v americkom Houstone predložil v roku 2002 Dimitrij Malašenkov z moskovského Inštitútu pre biologické problémy.

Podľa Malašenkova pred vypustením Sputnika 2 bolo treba vykonať veľa práce, aby sa skupina psích kandidátov na vesmírny let pripravila na podmienky v tesnej kabíne. Zvieratá postupne na obdobia od 15 do 20 dní premiestňovali do stále menších klietok.

Napriek príprave zvieratka lekárske senzory umiestnené na Lajke ukázali, že jej pulz počas štartu dosiahol trojnásobok hodnoty v pokojnom stave. Po dosiahnutí stavu beztiaže sa pulzová frekvencia znížila. Návrat k hodnotám pred štartom však trval trikrát tak dlho, ako po jazde v centrifúge, čo svedčí o strese, ktorým vo vesmíre trpela.

Malašenkov tiež odhalil, ako Lajka zomrela. Telemetria z kapsuly Sputnika 2 ukázala nárast teploty a vlhkosti po štarte.

Po piatich až siedmich hodinách letu na Zemi nezaznamenali žiadne známky života Lajky. Pri štvrtom oblete bolo zrejmé, že Lajka zomrela na následky prehriatia a stresu.

Vesmírna kapsula s telesnými pozostatkami Lajky zhorela 14. apríla 1958 v atmosfére pri návrate na Zem po 2570 rotáciách okolo planéty.

Napriek tomu, že prežila len pár hodín, Lajka má miesto v histórii dobývania vesmíru zaistené, keďže poskytla cenné informácie o tom, že živý organizmus je schopný zniesť dlhý čas v beztiažovom stave, čím do vesmíru otvorila cestu pre ľudí.

Smutný osud Lajky pripomína v Moskve jej pamätník, ktorý je umiestnený pri Ústave vojenskej medicíny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
MUSILOVÁ: Cena vojvodu z Edinburghu ma naučila byť osožnejšou
<< predchádzajúci článok
Odbornej porote na Berlinale 2018 bude predsedať Tom Tykwer