Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

02. septembra 2019

Mladá slovenská režisérka Mária Rumanová zomrela vo veku 30 rokovVo veku 30 rokov zomrela slovenská režisérka a scenáristka Mária Rumanová. O úmrtí ho informoval jej kolega a pedagóg Jaro Vojtek s tým, že správu potvrdila vedúca ateliéru dokumentárnej tvorby VŠMU Ingrid ...Zdieľať
gettyimages 533262575 676x451 2.9.2019 (Webnoviny.sk) - Vo veku 30 rokov zomrela slovenská režisérka a scenáristka Mária Rumanová. O úmrtí ho informoval jej kolega a pedagóg Jaro Vojtek s tým, že správu potvrdila vedúca ateliéru dokumentárnej tvorby VŠMU Ingrid Mayerová aj jej blízky kamarát, režisér Marek Šulík. Mladá filmárka spáchala samovraždu.

Inšpiratívna študentka


"Možno to bolo jej krehkosťou, nadmernou citlivosťou. Odzrkadľuje sa v talente, no nie je zvládnuteľná v bežnom živote," vyjadril sa na margo úmrtia režisérky Vojtek.

Rumanová bola podľa neho inšpiratívna študentka. "Provokovala, prinášala nové pohľady na dokumentárnu tvorbu a tým aj tvorivo posúvala svojich spolužiakov," zaspomínal.

Cena za film Izolácia


Mária Rumanová sa narodila 22. februára 1989. Absolvovala štúdium v Ateliéri dokumentárnej tvorby FTF VŠMU v Bratislave. Ešte počas štúdia získala v roku 2013 za krátkometrážnu snímku Izolácia cenu za réžiu na festivale študentských filmov Áčko.

Štúdium ukončila krátkometrážnym absolventským filmom Proti Srsti (2014). Jej debutom bol strednometrážny dokument Hotel Úsvit (2016), s ktorým sa presadila na prestížnom festivale v Amsterdame. Rumanová pracovala aj v RTVS na magazíne Umenie a spolupracovala tiež so Slovenským národným divadlom. Informácie pochádzajú z webstránky www.sme.sk a archívu agentúry SITA.


Zdroj: Webnoviny.sk - Mladá slovenská režisérka Mária Rumanová zomrela vo veku 30 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Film Ostrým nožom je dostupný online i na DVD
<< predchádzajúci článok
Dobrú smrť ocenili na festivale v USA ako najlepší dokumentárny film

Mladá slovenská režisérka Mária Rumanová zomrela vo veku 30 rokov - diskusné fórum čitateľov