Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. septembra 2013

Mladí ľudia sa zadlžujú pri pokusoch o osamostatnenie



Mladí ľudia, ktorí vstupujú do dospelosti, sa často preceňujú, pretože prehnane veria vo svoje finančné možnosti. Nerozumné pokusy o osamostatnenie môžu ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 7. septembra (TASR) - Mladí ľudia, ktorí vstupujú do dospelosti, sa často preceňujú, pretože prehnane veria vo svoje finančné možnosti. Nerozumné pokusy o osamostatnenie môžu ohroziť ich budúcu finančnú dôveryhodnosť.


Konštatovala to skupina KRUK, ktorá spravuje na slovenskom trhu pohľadávky, monitoruje zadlženie mladých ľudí vo veku 18 až 24 rokov a všíma si, že u nich najčastejšie víťazia dlhy za nezaplatené telefónne účty (42 %). Mladí Slováci dlžia tiež nebankovým finančným inštitúciám (15 %), bankám (10 %) a majú aj nesplatené záväzky voči dodávateľom telekomunikačných služieb (poplatky za internet alebo televíziu) a poisťovniam.

Po dovŕšení 18 rokov a ukončenia stredoškolského vzdelania mladí často podnikajú prvé kroky k samostatnosti. Bez ohľadu na to, či ide o založenie rodiny, odchod do iného mesta z dôvodu štúdia alebo napríklad pokus o získanie prvého zamestnania na plný úväzok. Mladý dospelý cíti silnú potrebu rozhodovať sám o sebe. Dlhy tejto vekovej skupiny najčastejšie súvisia s neuváženým hospodárením, s domácim rozpočtom a s nevydarenými investíciami do "životných príležitostí".

"Po získaní občianskeho preukazu získava mladý človek možnosť podpísať zmluvu týkajúcu sa dlhodobých záväzkov – ide väčšinou o využívanie služieb s neskorším vyúčtovaním alebo úvery rôznej hodnoty. Dôležité je, že začína byť celkom zodpovedný za svoje finančné rozhodnutia. Bohužiaľ sa rýchlo ukazuje, že si príliš neuvedomuje svoje chyby. Práve pre tento nedostatok sebareflexie sa mladí ľudia dostávajú najskôr do drobných finančných ťažkostí, ktoré často zametajú pod koberec, ale keď sa tieto záležitosti tiahnu roky, začínajú predstavovať vážny problém," hovorí Krzysztof Różycki, generálny riaditeľ spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika.

Obdobie medzi 18. a 24. rokom života je najlepšou životnou fázou pre všestranný rozvoj najrôznejších aktivít, osobnosti a spoločenského pôsobenia človeka. Mladí ľudia čím ďalej, tým častejšie odkladajú založenie rodiny a snažia sa užívať si života. Cestovanie a rôzne druhy zábavy ako kino, koncerty, festivaly alebo večierky samozrejme vyžadujú väčšie finančné výdavky. Mladí ľudia sú taktiež nároční spotrebitelia – pozorne sledujú zmeny na trhu a radi kupujú novinky – elektroniku (typicky smartfóny a tablety), športové vybavenie, oblečenie či počítačové hry. Roky určené na vzdelávanie často využívajú aj pre rozvoj rôznych záujmov a koníčkov. Získavajú taktiež dodatočné znalosti, zúčastňujú sa na rôznych kurzoch a nepovinnom štúdiu. Stáva sa, že sa dokonca snažia rozbehnúť aj samostatnú zárobkovú činnosť. Tieto potreby sú čím ďalej, tým častejšie financované z pôžičiek alebo kupované na splátky. Nedostatok skúseností a znalostí z finančnej oblasti však môžu mladého človeka dohnať k nepremysleným finančným rozhodnutiam.

TASR informovala spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Cena ropy vzrástla
<< predchádzajúci článok
Na križovatke sa zrazili dve osobné autá, jeden šofér neprežil