Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. mája 2011

Mladič je už v Holandsku



Bývalý bosnianskosrbský armádny veliteľ Ratko Mladič už priletel do Holandska. Srbský súd dnes zamietol Mladičove odvolanie proti jeho vydaniu Medzinárodnému trestnému tribunálu pre ...



Zdieľať
mladic Foto: SITA, APBELEHRAD 31. mája (WEBNOVINY) - Bývalý bosnianskosrbský armádny veliteľ Ratko Mladič už priletel do Holandska. Srbský súd dnes zamietol Mladičove odvolanie proti jeho vydaniu Medzinárodnému trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu.


Mladiča obviňujú z podielu na masakre v Srebrenici z roku 1995, pri ktorej prišlo o život asi 8 000 bosnianskych moslimov, a zo štvorročného obliehania Sarajeva, ktoré stálo život 10 000 ľudí. Genocída v Srebrenici je považovaná za najhorší prípad hromadného vyvražďovania na európskom kontinente od skončenia druhej svetovej vojny. Vražde moslimských mužov a chlapcov zo strany srbských jednotiek nezabránili ani mierové sily OSN, ktoré Srebrenicu vyhlásili za chránené územie. Srbská tajná služba Mladiča po 16 rokoch na úteku dolapila minulý týždeň vo štvrtok.



Tisíce Srbov demonštrovali na podporu Mladiča

Tisíce bosnianskych Srbov v utorok vyšli do ulíc Banje Luky, aby vyjadrili podporu bývalému generálovi Ratkovi Mladičovi, ktorého srbské orgány vydali haagskemu tribunálu pre vojnové zločiny. Podľa odhadov polície protest v centre hlavného mesta Republiky srbskej prilákal okolo 10-tisíc ľudí pobúrených minulotýždňovým zadržaním Mladiča považovaného mnohými Srbmi za hrdinu.

"Generál Ratko Mladič je náš statočný syn, ktorý viedol armádu Republiky srbskej a nás vojakov, aby sme ju bránili," povedal prítomným novinárom líder združenia bosnianskosrbských vojnových veteránov Branislav Predojevič. Podobne ako ostatní je aj on presvedčený, že Mladič "nie je vojnový zločinec". Medzi účastníkmi demonštrácie pozvážaných autobusmi z celej republiky bolo mnoho veteránov z bosnianskej vojny v rokoch 1992 až 1995, ktorí bojovali pod Mladičovým velením. Mnohí mávali srbskými vlajkami, zatiaľ čo v pozadí zneli nacionalistické piesne. Nápis na jednom z transparentov bol adresovaný srbskému prezidentovi Borisovi Tadičovi a ministrovi vnútra Ivicovi Dačičovi, ktorých autor označil za "zradcov". "Európa nám nebude hovoriť, kto je zločincom a kto je hrdinom. Ratko vydrž!" odkázal 48-ročný vojnový invalid, ktorý sa tlačovej agentúre AFP predstavil krstným menom Dejan.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pentagon môže na útoky hackerov odpovedať aj raketami
<< predchádzajúci článok
Na verejnosti v Žiline bude možné piť alkohol iba dve hodiny