Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. júna 2009

Mliekarne v Keni chcú zlepšiť svoju činnosť



Mliekarenské družstvá v centrálnej Keni, ktoré sa zapojili do slovenského rozvojového projektu, majú za sebou školenia, na základe ktorých môžu robiť prvé kroky pre zlepšenie ich situácie. Ako ...



Zdieľať
BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) - Mliekarenské družstvá v centrálnej Keni, ktoré sa zapojili do slovenského rozvojového projektu, majú za sebou školenia, na základe ktorých môžu robiť prvé kroky pre zlepšenie ich situácie. Ako informovala agentúru SITA riaditeľka divízie zahraničných projektov spoločnosti Timan Martina Šarišská, po spracovaní dotazníkov od ôsmich prihlásených družstiev, vyškolili piatich kenských trénerov, ktorí v spolupráci s manažmentom jednotlivých družstiev vypracovali akčné plány na zlepšenie činnosti družstiev. Zaškolení tréneri pracovali pod dohľadom slovenských odborníkov, dodala.


Družstvá, s ktorými teraz spolupracuje slovenská firma, majú od 700 do 1 500 aktívnych členov. Je v nich veľa žien, lebo muži z centrálnej Kene často odchádzajú za lepšie platenou prácou do väčších miest. Z analýz činnosti družstiev vyplýva, že sa väčšina z nich borí s problémami neúmerne vysokých prevádzkových nákladov (napr. na dopravu mlieka) v porovnaní s príjmom za predaj mlieka veľkoodberateľom čím strácajú konkurencieschopnosť. Častokrát majú vysoké množstvo zamietnutého mlieka od veľkoodberateľov pre jeho nízku kvalitu. V administratívnej časti ich práce sa na družstvách vyskytuje duplicita niektorých úkonov – viacero vecí sa robí súčasne ručne aj na počítačoch. Problémom je aj to, že manažment družstiev je bez odborného vzdelania, dodala Šarišská.

Po zadefinovaní silných a slabých stránok, príležitostí a hrozieb pod vedením kenských trénerov, si manažéri družstiev navrhli konkrétne kroky na zlepšenie ich činnosti, na ktorých by mali pracovať v nasledujúcom období. Napríklad družstvá by sa mali snažiť rozširovať počet aktívnych členov – farmárov, ktorí často predávajú mlieko podomovým obchodníkom a nie družstvám. Je tiež potrebné hľadať lacnejšie spôsoby prepravy mlieka. Farmárom, ktorí dodávajú pravidelne kvalitné mlieko, by sa mali snažiť ponúknuť viaceré bonusy ako napr. veterinárne služby. Do riadenia družstiev je potrebné zaviesť moderný prístup s využitím informačných technológií. Družstvá by sa zároveň mali snažiť o znižovanie nákladov na činnosť a zvyšovanie vzdelania manažmentu.

Na družstvá sa slovenskí odborníci vrátia s kenskými trénermi v auguste, vtedy bude pokračovať ďalšia časť školení. Posledné školenie je naplánované na budúci rok, keď by mali vyhodnotiť kam sa posunuli jednotlivé zapojené družstvá, dodala Šarišská. Na projekt v hodnote viac ako 122 000  získala spoločnosť 75-percentnú grantovú podporu zo Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS).

Spoločnosť Timan už obdobný projekt v Keni realizovala v rokoch 2005 - 2006. Po jeho skončení im z agentúry prišla správa o výraznom posune v činnosti družstiev, ktoré trénovali. Zvýšil sa im počet členov, mali vyššie zisky a aj farmárom, od ktorých kupovali mlieko, platili viac. Teraz na návšteve Kene sami videli pozitívny posun v činnosti týchto družstiev. Predtým mnohé nemali ani elektrinu, teraz má väčšina už počítače. Na slovenské pomery sú síce stále veľmi výrazne zaostalé, ale v rámci kenských pomerov sa ich činnosť zlepšila.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Recyklačný fond zavádza verejnosť – pokus o recyklačnú lúpež pokračuje
<< predchádzajúci článok
Siderit krachuje, predáva emisné kvóty