Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Ekonomika

04. júna 2013

MMF prognózuje Slovensku nižší rast, deficit môže skresaťTrend skresávania odhadov hospodárskeho rastu sa nezastavuje. Kým minulý týždeň bola poslom zlých správ Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá minulý týždeň zrevidovala ...Zdieľať
priemysel stavebnictvo spanielsko BRATISLAVA 4. júna (WEBNOVINY) - Trend skresávania odhadov hospodárskeho rastu sa nezastavuje. Kým minulý týždeň bola poslom zlých správ Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá minulý týždeň zrevidovala prognózu tohtoročného rastu slovenskej ekonomiky z 2 % na 0,8 %, teraz sa k nej pridáva Medzinárodný menový fond (MMF).


Aktuálne prognózuje Slovensku v tomto roku hospodársky rast iba o 0,6 %. Informoval o tom v utorok po ukončení misie MMF na Slovensku jej šéf James John.

Ako dodal, aktuálne prognózy MMF vyplývajú zo zhoršenej situácie v externom prostredí. Fond pritom znížil aj hospodárske vyhliadky Nemecka, najväčšieho obchodného partnera Slovenska. Napriek tomu však považuje MMF plány Slovenska v oblasti konsolidácie verejných financií, teda zníženie deficitu na 3 % hrubého domáceho produktu, v tomto roku za dosiahnuteľné. Opatrenia si však bude vyžadovať konsolidácia v ďalších rokoch, aby sa zabránilo ďalšiemu rastu verejného dlhu.

MMF zároveň Slovensku radí, v ktorých oblastiach sa zlepšiť. Jedným zo základných cieľov by malo byť zlepšenie výberu daní. V tomto smere pritom fond spolupracuje s rezortom financií už v súčasnosti a radí mu, ako výber daní zefektívniť.

Slovensko by malo podľa Johna takisto zaviesť diskutovanú daň z nehnuteľností a v neposlednom rade fond odporúča zlepšiť efektívnosť verejných výdavkov. Na zlepšenie situácie na trhu práce fond odporúča zlepšiť systém vzdelávania a aktívnej politiky trhu práce. Podobne na zlepšovanie podnikateľského prostredia je podľa MMF dôležité zlepšiť systém vzdelávania. Finančný sektor na Slovensku hodnotí fond ako stabilný.

Minister financií Peter Kažimír so závermi misie súhlasí. Tvrdí, že videnie problémov ekonomiky Európy, ale aj Slovenska, je na oboch stranách podobné, čo sa odzrkadľuje aj v samotných odporúčaniach fondu. Zároveň pripustil, že aj prognózy rezortu financií sa zrejme v júni budú revidovať smerom nadol, rovnako však dodržanie rozpočtovaného deficitu považuje za prioritu. Aktuálne ministerstvo financií prognózuje hospodársky rast pre tento rok na úrovni 1,2 %.

"Ja môžem dnes s istotou prehlásiť, že aj ministerstvo financií bude revidovať odhad rastu na rok 2013 smerom dolu. Aj pri úrovni, ktorú nám dnes prognózuje MMF, vnímame výšku deficitu verejných financií blízko 3 % ako dosiahnuteľný cieľ," povedal Kažimír na utorňajšej tlačovej konferencii. Dodržať stanovený deficit pritom podľa Kažimíra pôjde aj bez dodatočných legislatívnych opatrení. Pomalší hospodársky rast totiž nemusí automaticky znamenať aj rovnaký pomerný výpadok v príjmoch. To podľa ministra dokazujú aj posledné čísla o hotovostnom plnení rozpočtu, kde sa darí príjmy medziročne zvyšovať.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
OĽaNo chce chrániť a odmeňovať oznamovateľov korupcie
<< predchádzajúci článok
Rakúska OMV predala chorvátsku dcéru za sto miliónov

MMF prognózuje Slovensku nižší rast, deficit môže skresať - diskusné fórum čitateľov