Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Prezidentské voľby 2014

20. marca 2009

Množstvo povinností, ale aj výhod čaká na novú hlavu štátu



Voľby a prezidentský sľub čakajú v najbližšom období najúspešnejšieho zo siedmich kandidátov na prezidenta. Okrem právomocí, medzi ktorými sú reprezentovanie Slovenska v zahraničí, podpisovanie ...



Zdieľať
BRATISLAVA 20. marca (WEBNOVINY) – Voľby a prezidentský sľub čakajú v najbližšom období najúspešnejšieho zo siedmich kandidátov na prezidenta. Okrem právomocí, medzi ktorými sú reprezentovanie Slovenska v zahraničí, podpisovanie zákonov, vymenúvanie a odvolávanie členov vlády, sudcov, odpúšťanie a zmierňovanie trestov či vyhlasovanie referenda, čaká na budúcu hlavu štátu aj množstvo výsad. Medzi inými napríklad doživotná renta, ochranka, diplomatický pas, vládny špeciál či vila na Slavíne.


Plat prezidenta je 9 709 eur, podľa analytika Jána Baránka to v porovnaní s ostatnými štátmi nie je astronomická suma. „V porovnaní s platmi ostatných európskych prezidentov, patrí táto suma medzi tie najnižšie,“ uviedol pre agentúru SITA. Ako zároveň dodal, jeho zvýšenie je citlivá záležitosť. Keby si navrhol zvýšenie platu, medzi voličmi by to vyvolalo skôr negatívne reakcie. Je to však potrebné. „Prezident aj po odchode z funkcie stále reprezentuje krajinu. Kdekoľvek do zahraničia, kam príde, tak ho berú ako reprezentanta štátu a aj na túto reprezentáciu potrebuje viac peňazí,“ spresnil Baránek. V súčasnosti sa plat hlavy štátu vypočítava podľa zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov. Jeho plat je štvornásobkom platu poslanca plus 1 327,75 eura na paušálne náhrady. Plat poslanca je trojnásobkom priemernej nominálnej mzdy v národnom hospodárstve, ktorá je v súčasnosti 698,44 eura.

Jednou z výsad, ktoré budúci prezident bude môcť využívať doživotne, je ochranka. Tá ho bude nasledovať všade, kam pôjde. Aj ak sa rozhodne okúpať sa v mori, „pôjdu plávať s ním,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií Ministerstva vnútra SR Milan Marko. Okrem hlavy štátu chráni úrad aj predsedu vlády a šéfa národnej rady. Ako dodal, chrániť prezidenta je nevyhnutné. „Sústredenie útokov, možné hrozby, a to už z rôznych dôvodov, či je to ovplyvnenie nejakého rozhodnutia alebo zvrátenie spoločenského vývoja sa v histórii ľudstva vyskytovali a neustále vyskytujú aj dnes. Práve z týchto dôvodov je osobná ochrana týmto predstaviteľom poskytovaná neustále,“ spresnil Marko. Kým americký, izraelský a ruský prezidenti patria medzi najchránenejších, pri tom našom ochranka uplatňuje štandardné opatrenia, „pokiaľ nezískame mimoriadne informácie o možnom ohrození jeho bezpečnosti,“ spresnil Marko. Hrozby pritom treba podľa neho rozlišovať. Hlave štátu môže hroziť buď hrozba priama alebo všeobecná, ktorá vyplýva z medzinárodnej alebo vnútornej bezpečnostnej situácie krajiny. Práve ochranke mala uľahčiť prácu prezidentská vila na Slavíne, ktorú v roku 2001 kúpila Kancelária prezidenta za 36 miliónov korún, čo je v prepočte viac ako 119-tisíc eur. To, či ju nový prezident bude aj využívať, je však otázne. Súčasný prezident v nej nebýva. Ak sa nový do nej nasťahuje, bude mať k dispozícii tri podlažia a celkovú rozlohu 4 230 metrov štvorcových.

Napriek tomu, že postavenie hlavy štátu na Slovensku nie je podľa Ústavy SR príliš silné, to aké reálne postavenie si nová hlava štátu vytvorí, už záleží podľa Jána Baránka iba na nej. „Ako príklad by som uviedol Českú republiku, kde je prezident ešte slabší ako na Slovensku, keďže tam funguje druhá komora parlamentu. Postavenie Václava Klausa je však aj napriek tomu dosť silné, hlavne čo sa týka jeho euroskeptických názorov, ktoré v Európe berú, šíria a o tom, že sú kontroverzné už ani nebudem hovoriť,“ dodal Baránek.
SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Povinnosť priznať dane si splnilo už viac ako 212 tis. subjektov
<< predchádzajúci článok
SR zváži spoluprácu so švajčiarskymi rozvojovými agentúrami