Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

04. júla 2012

Mobilné laboratória budú odhaľovať znečisťovateľov ovzdušiaVďaka projektu za 940-tisíc eur, ktorý je spolufinancovaný z eurofondov v rámci Operačného programu Životné prostredie, začnú inšpektori s kontrolami, pri ktorých využijú nové mobilné ...Zdieľať
mobilne laboratorium BRATISLAVA 4. júla (WEBNOVINY) – Vďaka projektu za 940-tisíc eur, ktorý je spolufinancovaný z eurofondov v rámci Operačného programu Životné prostredie, začnú inšpektori s kontrolami, pri ktorých využijú nové mobilné laboratóriá.


Pre agentúru SITA to uviedol hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano.

Hlavným cieľom projektu je odhaliť potenciálnych znečisťovateľov ovzdušia, dosiahnuť zníženie emisií a zvýšenie kvality ovzdušia. Podľa Stana na ňom už tretí rok pracujú odborníci Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP).

V júni prevzali inšpektori dve mobilné laboratóriá s kompletným vybavením pre pracoviská v Košiciach a Banskej Bystrici.

„Posledné, tretie mobilné laboratórium pre pracovisko v Žiline, prevezmú do konca tohto mesiaca,“ informoval Stano.

Vďaka projektu sa podľa neho na Slovensku rozšíria kontrolné merania emisií o ťažké kovy, fluór a jeho plynné zlúčeniny, anorganické plynné zlúčeniny chlóru, organické plyny a pary, ale aj o polychlórované dibenzo-p-dioxíny a polychlórované dibenzofurány.

„Slovensko tým prispeje k zlepšeniu kvality ovzdušia v európskom regióne,“ dodal hovorca envirorezortu.

Projekt by mal byť dokončený do konca roku 2014. Jeho úlohou je dobudovanie metrologických a technických kapacít SIŽP s následnou akreditáciou odborných činností podľa požiadaviek platných právnych predpisov.

„Na kontrolu merania emisií budú na Slovensku slúžiť tri mobilné emisné meracie laboratóriá s kompletným vybavením,“ uzavrel pre agentúru SITA hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano s dodatkom, že súčasťou projektu je tiež zaškolenie inšpektorov na meranie emisií novou modernou prístrojovou technikou.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nemecko si posvieti na alianciu General Motors a PSA
<< predchádzajúci článok
U.S. Steel skončil vlani na Slovensku v strate

Mobilné laboratória budú odhaľovať znečisťovateľov ovzdušia - diskusné fórum čitateľov