Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

29. novembra 2012

Mobily aj kardiostimulátory bude čoskoro poháňať ľudské telo.



Britský vedec Roger Highfield tvrdí, že prístroje, ktoré budú poháňané ľudským telom, sa na trh dostanú v priebehu nasledujúcich dvoch rokov.



Zdieľať
Ilustračné foto, www.spiritualgarden.net Ľudské telo by sa mohlo čoskoro premeniť na chodiacu „nabíjačku“. Podľa londýnskeho vedca Rogera Highfielda zo Science Museum Group sa na trh v priebehu nasledujúcich dvoch rokov dostanú zariadenia, ktoré nebude potrebné dobíjať elektrickou energiou, ako sme zvyknutí teraz, ale priamo našim telom.


 
Zdrojom by mohla byť piezoelektrina, ktorá získava elektrický náboj pri mechanickej deformácii. Vzniknutá elektrina je potom priamo úmerná pôsobiacej sile. Piezoelektrina sa dá získať z množstva zdrojov vrátane keramiky, kryštáľov či biologických materiálov, DNA alebo kosti nevynímajúc. Hoci vo svete fyziky nejde o žiadnu novinku, prístrojov fungujúcich na základe dobíjania netradičnými zdrojmi energie je na svete stále málo.

Highfield tvrdí, že táto situácia sa môže čoskoro zmeniť. Japonská železničná spoločnosť JR-East pred niekoľkými rokmi spustila experiment, pri ktorom turnikety, ktoré púšťali ľudí k nástupištiam, zbierali energiu vďaka pohybu ľudí. Absolventi MIT's School of Architecture zasa vypracovali plán „Davovej farmy“, ktorá by získavala energiu z pohybu ľudí na často zaľudnených verejných priestranstvách.

 
Docent Tom Krupenkin z University of Wiscinsin-Madison uviedol, že umiestnením slanej tekutiny do podrážok topánok by sa dalo vyrobiť dostatočné množstvo energie, ktoré by dokázalo zásobiť elektrinou takmer všetky prístroje, ktoré využívame na dennej báze. „Mohlo by to poháňať smartfóny či tablety. Očakávame, že prvý prototyp bude dostupný v priebehu dvoch rokov,“ uviedol Krupenkin.

Pred tým, než ľudia začnú dobíjať svoje čítačky kratkou večernou prechádzkou, však Laurie Wilkins z výskumného laboratória National Physical Laboratory varuje, že piezoelektrické prístroje by mohli spôsobiť viac problémov ako pomoci, ak nebudú použité správnym spôsobom. Ako príklad uvádza „termoelektrické“ oblečenie, ktoré by dokázalo získavať energiu z ľudského tela, avšak nositeľa by nechalo uzimeného. Topánky so slanou vodou by na dlhé vzdialenosti mohli spôsobiť viac bolesti ako vyprodukovanej energie. Aj napriek skepse britská vedkyňa dodala, že prístroje fungujúce na alternatívne zdroje energie nemusia byť hudbou ďalekej budúcnosti.

„Hrnce zbierajúce energiu takouto formou by mohli znamenať, že varenie cestovín vám zároveň dobije mobilný telefón. Vibrácie automatickej práčky by zasa mohli poháňať bezdrôtové senzory, diaľkový ovládač by nemusel fungovať na baterky – poháňalo by ho samotné prepínanie tlačidiel,“ dodala vedkyňa.

Zariadenia, ktoré by energiu získavali z ľudského tela, by tak podľa Highfielda čoskoro mohli slúžiť aj na pohon medicínskych prístrojov vrátane načúvacích zariadení či kardiostimulátorov.

www.news.yahoo.com

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Video: Zľavové šialenstvo na Čierny piatok v USA
<< predchádzajúci článok
Wilsonic festival sa bude konať v Čunove