Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. júna 2016

Mocné centrálne banky sú pripravené podporiť finančné trhy



Veľké centrálne banky plánujú po britskom referende urobiť maximum na obmedzenie turbulencií na finančných trhoch. Niektoré z najväčších bánk sveta už v piatok 24. júna ponúkli finančnú ...



Zdieľať
Foto: TASR
Bazilej 26. júna (TASR) - Veľké centrálne banky plánujú po britskom referende urobiť maximum na obmedzenie turbulencií na finančných trhoch. Niektoré z najväčších bánk sveta už v piatok 24. júna ponúkli finančnú pomoc, aby podporili trhy a niektoré intervenovali na devízových trhoch. Informovala o tom agentúra Reuters.


"Pravdepodobne nás čaká obdobie neistoty a úprav," povedal dnes riaditeľ Banky pre medzinárodné zúčtovanie (BIS) Jaime Caruana počas dnešného výročného valného zhromaždenia. "Som presvedčený, že dobrá spolupráca na globálnej úrovni môže pomôcť zmierniť neistotu a úpravy budú čo najplynulejšie."

Bank of England ponúkla viac než 250 miliárd libier (309,6 miliardy eur) a väčší prístup k devízových rezervám, aby zmiernila napätie na trhoch. Guvernér banky Mark Carney zároveň oznámil, že v prípade potreby sú pripravení podniknúť ďalšie kroky.

Bank of England Foto: TASR/AP


Federálny rezervný systém USA (Fed) je podľa potreby pripravený prostredníctvom swapových transakcií poskytnúť dolárovú likviditu s cieľom zmierniť tlaky na globálnych finančných trhoch, ktoré by mohli mať nepriaznivé dosahy na americké hospodárstvo.

Caruana uviedol, že vyššie kapitálové a hotovostné rezervy bánk zvýšili odolnosť trhov voči prípadným turbulenciám. Centrálne banky sú pripravené zabezpečiť ďalšie fungovanie trhov. "Centrálne banky v minulosti reagovali rýchlo, sú pripravené konať aj teraz a majú k tomu vhodné nástroje," dodal šéf BIS.

Cryan: Londýn ako finančné centrum bude slabšie

Výkonný riaditeľ Deutsche Bank John Cryan je presvedčený, že pozícia Londýna ako finančného centra sa síce po odchode Británie z EÚ oslabí, ale nezanikne. "Finančné centrum nezomrie, ale bude slabšie," cituje ho agentúra Reuters.

Cryan je Brit, ktorý cestuje medzi Londýnom a Frankfurtom nad Mohanom. V nadchádzajúcich týždňoch očakáva na trhoch väčšie turbulencie než obvykle, zatiaľ však odmietol odhadnúť potenciálny dosah na Deutsche Bank, ktorá v Británii zamestnáva minimálne 11.000 ľudí.

Cryan v súčasnosti pracuje na strategickej reorganizácii najväčšej nemeckej komerčnej banky. V rámci nej plánuje zrušiť 9000 pracovných miest, z čoho 4000 v Nemecku.


BIS: Ekonomika bola zraniteľná ešte pred britských referendom

Globálna ekonomická politika vyžaduje novú rovnováhu, keďže svetu hrozí trojitá hrozba vo forme vysokej zadlženosti, slabého rastu produktivity a pokles sily veľkých centrálnych bánk. Informovala o tom agentúra Reuters.

Banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS) vo svojej výročnej správe uvádza, že globálna ekonomika bola zraniteľná ešte pred britských referendom o vystúpení z EÚ. "Rast produktivity je neobvykle nízky a vrhá tieň na budúci rast životnej úrovne. Globálna úroveň zadlženosti je na historicky najvyššej úrovni, čím ohrozuje finančnú stabilitu a ponecháva len veľmi malý manévrovací priestor," povedal šéf menového a ekonomického oddelenia BIS Claudio Borio. Podľa jeho slov svetové hospodárstvo sa už nemôže spoliehať na model dlhmi poháňaného rastu, ktorý ho priviedol na súčasnú križovatku.

Európske a japonské centrálne banky aj napriek záporným úrokovým sadzbám a podporným opatreniam za bilióny dolárov strácajú kontrolu nad infláciou a rastom. Trhy si zvykli na takúto podporu, no v poslednom období sa obávajú o jej účinnosť. "Ak situácia presiahne bod, keď sa otrasie dôvera verejnosti k politike, dôsledky pre finančné trhy a ekonomiku budú veľmi vážne," varuje Borio.







Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prevzatie Gabčíkova štátom L. Sólymos hodnotiť nebude
<< predchádzajúci článok
Agrorezort nebude legislatívne riešiť dátum spotreby v kóde