Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. marca 2010

Moldavčania dostali časť miezd, protestovať nebudú



Zamestnanci štátneho Moldavského recyklačného podniku, v ktorom je vyhlásená štrajková pohotovosť, lebo im meškali takmer tri mesiace výplaty, nepôjdu v stredu ...



Zdieľať
strajkova pohotovost Ilustračné foto: SITA MOLDAVA N. BODVOU 30. marca (WEBNOVINY) – Zamestnanci štátneho Moldavského recyklačného podniku, v ktorom je vyhlásená štrajková pohotovosť, lebo im meškali takmer tri mesiace výplaty, nepôjdu v stredu protestovať pred Úrad vlády SR. „V pondelok sa stretol generálny riaditeľ s ministrom a dnes nám na účty nabehla časť neuhradených miezd. Na dnešnom zhromaždení odborárov sme sa uzniesli, že protestovať do Bratislavy nepôjdeme, ale ostávame v štrajkovej pohotovosti, kým na účty nenabehnú aj ostatné nezaplatené mzdy,“ uviedla pre agentúru SITA predsedníčka tamojších odborov Mária Körösiová. Doložila, že nezaplatené mzdy by im mali na účty dôjsť do 15. apríla vrátane výplaty za marec.


Moldavský recyklačný podnik bol pôvodne vojenským opravárenským závodom a spadal pod ministerstvo obrany. Neskôr ho delimitovali pod ministerstvo životného prostredia s tým, že okolo 130 zamestnancov bude recyklovať vojenskú techniku. Ministri však neriešili problémy štátnej firmy v Moldave, ktorá má dlhy viac ako dva milióny eur a má podlžnosti aj voči štátu na odvodoch, a tak sa nemohla uchádzať o štátne zákazky. Keď ľudia tretí mesiac nedostali mzdy, vyhlásili štrajkovú pohotovosť a obrátili sa o pomoc na vládu a na ministra životného prostredia Jozefa Medveďa.

Riaditeľ podniku Alexander Gurský, ktorý nastúpil len 5. marca, po stretnutí s ministrom zamestnancov informoval, že podnik má perspektívu minimálne do roku 2012. Zatiaľ bude dostávať zákazky na opravy techniky od ministerstva obrany, neskôr sa má rozbehnúť aj recyklácia najmä vojenského materiálu.

Ako informovala Körösiová, podnik začal mať problémy ešte v roku 2002, keď bývalý riaditeľ zobral úver a podpísal zmenku. Podnik neplatil a začali sa súdne spory. Dlh narástol z vyše 30 na 65 miliónov korún. Körösiová potvrdila, že firma má dlhy aj voči štátu, keďže neplatila odvody, a tak sa ani nemohla uchádzať o zákazky vo výberových konaniach.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kremeľ pozval na oslavy Jaruzelského aj Walesu
<< predchádzajúci článok
Britská libra posilnila, euro pod ťarchou Grécka