Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. februára 2009

Mongolskí pastieri sú spokojní so spoluprácou v SR



Školenie mongolských pastierov na Slovensku, ktorí sa prišli učiť vyrábať trvanlivý zrejúci syr, bolo úspešné. Ako informovala agentúru SITA riaditeľka mimovládnej organizácie A-projekt Vlasta ...



Zdieľať
BRATISLAVA 20. januára (WEBNOVINY) - Školenie mongolských pastierov na Slovensku, ktorí sa prišli učiť vyrábať trvanlivý zrejúci syr, bolo úspešné. Ako informovala agentúru SITA riaditeľka mimovládnej organizácie A-projekt Vlasta Körnerová, spočiatku to bolo pre nich náročné - okrem hygienických zásad, ktoré museli zvládnuť, sa museli naučiť aj množstvo prístupov pri výrobe rôznych syrov. Zaškolení pastieri budú potom lektormi pre ďalších kolegov v školiacom stredisku v Mongolsku, ktoré otvoria v lete. Pôjde o jurtu a drevenú stavbu, kde budú syry zrieť. Časť potrebnej technológie už zobrali do Mongolska, zvyšok, potrebný na dobudovanie strediska, dovezú v lete. Financovanie prevádzkových nákladov školiaceho strediska po ukončení projektu prisľúbilo miestnej partnerskej organizácii YAK Society Ministerstvo potravín a poľnohospodárstva Mongolska.


Körnerová vyzdvihla, že pobyt mongolských pastierov na Slovensku ukázal aj ďalšie možnosti spolupráce, dodala. Otvorená je spolupráca v oblasti módneho návrhárstva a využívaní jačej vlny. Jedného z pastierov oslovilo umelecké rezbárstvo, ktoré v takej podobe ako u nás Mongoli nepoznajú. Učil sa tu vyrezávať a do Mongolska si odniesol aj potrebné náradie. Pastieri sa školili na Liptove v Kvačanoch a majú záujem, aby mongolské mestečko odkiaľ pochádzajú - Ikh Tamir, uzavrelo s touto obcou partnerstvo. Záujem je aj o spoluprácu v oblasti školstva a poľnohospodárstva a v tejto súvislosti chcú komunikovať aj s príslušnými slovenskými ministerstvami.

V súčasnosti mongolskí pastieri spracúvajú jačie mlieko svojimi tradičnými technológiami na rôzne výrobky na báze sušeného tvarohu. Miestne trhy sú presýtené týmito tradičnými produktmi, čo tlačí ich ceny výrazne dole. V Ulánbátare sú v ponuke obchodov dovozové trvanlivé syry z Nemecka, Holandska, Švajčiarska a Ruska. Spracovanie mlieka na trvanlivé syry nemá v Mongolsku tradíciu. Sú tu však predpoklady pre výrobu kvalitných jačích trvanlivých syrov, ktoré by mohli nahradiť import syrov z Európy a tiež by mohli rozšíriť sortiment cenovo dostupných domácich potravinárskych produktov, zdôraznila Körnerová. Mongolskí pastieri by si výrobou trvanlivých syrov mohli finančne polepšiť a neboli by nútení sťahovať sa do miest, doplnila. Dôležitou súčasťou pobytu na Slovensku je aj získanie skúseností z tvorby značky nového produktu, marketing a hľadanie možností odbytu pre nové výrobky.

Na projekt získala mimovládna organizácia A-projekt vyše 116 000  zo slovenskej rozvojovej pomoci.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Kolumbii prvýkrát za 23 rokov nezabili žiadneho novinára
<< predchádzajúci článok
Mesto preverí, či Slotovci stavajú fabriku načierno