Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Technika

06. augusta 2015

Monitory novej generácie sú zakrivené a nabíjajú mobily aj bez káblovElektronika sa vyvíja priam neuveriteľným tempom a s ňou aj segment monitorov. Ich stagnácia je iba zdanlivá, veď iba za poslednú dobu sa začali predávať nové so 4K rozlíšením a úžasnými funkciami.Zdieľať
Bezdrôtové nabíjanie zabudované priamo v monitore.V priebehu uplynulých týždňov sme mali príležitosť vyskúšať na vlastnej koži, aké je to nahradiť 17-palcovú obrazovku notebooku veľkým zakriveným monitorom značky Samsung. Ten je v prvom rade prezentáciou toho, kam sa tento výrobca elektroniky dostal a čo všetko dokáže taký monitor obsiahnuť. Nejde pritom iba o pekné marketingové reči. Po skúsenosti s týmito monitormi sme celkom zmenili pohľad na kancelársku prácu. Rapídne stúpla jej efektivita a aj vizuálny zážitok z nej.

 

Model SE370 s bezdrôtovou nabíjačkou


Monitor SE370 umožňuje užívateľom vo firmách aj v domácnostiach dosiahnuť vyššiu efektivitu a pracovať pohodlnejšie s väčšími možnosťami konektivity. To je základná informácia, ktorú o novom monitore poskytuje jeho výrobca. Za stručným vyjadrením však stojí malá, ale zásadná, zmena našich každodenných zvykov. Ak je pre vás samozrejmosťou, že deň čo deň hľadáte nabíjací kábel a pripájate telefón k nabíjačke alebo do počítača, bude sa to týkať aj vás.

Samotný monitor je technicky veľmi vyspelý, predávať sa bude v uhlopriečkach 23,6 a 27 palcov, je širokouhlý a má rozlíšenie Full HD. To sú ideálne parametre nielen na kancelársku prácu, ale aj na hry. Fanúšikov strieľačiek a pretekov poteší skutočnosť, že odozva obrazu je iba 4 milisekundy. To je doba, ktorá nie je rozpoznateľná ani zdravým ľudským okom.

Možno sú uvedené parametre zaujímavé, v skutočnosti však tento monitor nepatrí k elite alebo najvyššej triede. Aj preto je od výrobcu nečakaným krokom, že do monitora s cenou pod 300 eur zakomponuje bezdrôtovú nabíjačku pre mobilné zariadenia.

Bezdrôtová nabíjacia stanica pre smartfóny je súčasťou stojana, ktorý je oporou celého monitora. Nevybočuje z celkového dizajnu, skôr ho dopĺňa, ale dáva o sebe zreteľne vedieť, na čo slúži. Vybrané mobilné telefóny s podporou bezdrôtového nabíjania teda stačí iba položiť na stojan - žiadne hľadanie a pripájanie káblov.

 

Zakrivený 4K monitor pre prvotriedny obrazový zážitok

Zakrivené monitory SE790C a UE590 sú zrejme tým najlepším, čo si dnes môžete kúpiť. UE590 s uhlopriečkou 28 palcov sa na Amazone predáva za necelých 600 amerických dolárov, čo je vzhľadom na vyspelé technické parametre a úžasný zážitok z práce pomerne rozumná suma.

Drahší model SE790C je na pohľad širší, jeho uhlopriečka je až 34 palcov a jeho cena presahuje tisíc dolárov.

Osobná skúsenosť so zakrivenými monitormi je jedinečná a skvelá. Nepreháňame, ak neveriacky krútite hlavami, odporúčame vám vyskúšať si to na vlastnej koži. Zakrivenie displeja je viditeľné, ale nie je tak výrazné, aby spôsobovalo diskomfort. Práve naopak, jemné zakrivenie má pozitívny vplyv na to, ako obraz vníma divák.

Pri monitoroch platí, že sa naň zvyčajne pozerá iba jeden človek a ten tak má zabezpečenú rovnakú vzdialenosť od oka k obrazovke monitora. Samsung navyše dokázal zobrazovací panel spracovať tak, aby nemenil farby pri pohľade z boku. Vtedy sa skôr dostavuje problém so skreslením, keďže zakrivenie mení aj rovné čiary na jemne zahnuté.

Pri bežnej práci oceníte predovšetkým širokouhlý obraz s vysokým rozlíšením, ktorý umožňuje zobrazenie až troch plnohodnotných okien vedľa seba. Dizajnéri a programátori webstránok túto možnosť ocenia, pretože im zásadným spôsobom prispeje k efektívnosti práce.

 

Budúcnosť nám klope na dvere už teraz

Moderné monitory sú stále v prvom rade panelmi na zobrazenie digitálneho obsahu. Očakáva sa, že ich rozlíšenie bude stále narastať, bude sa zlepšovať kvalita zobrazenia farieb a jedného dňa možno bude štandardom, že objekty z nich budú akoby vystupovať vďaka použitiu holografie. Dovtedy nás ale čakajú rôzne ďalšie inovácie, napríklad práve uvedené bezdrôtové nabíjanie alebo širšie možnosti využitia dotykového ovládania.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kamera Canon dokáže nahrávať aj v úplnej tme, stojí však 30-tisíc dolárov
<< predchádzajúci článok
Mladomanželia nakúpili za peniaze zo svadby jedlo pre 4000 utečencov

Monitory novej generácie sú zakrivené a nabíjajú mobily aj bez káblov - diskusné fórum čitateľov