Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. septembra 2018

Moody's: Dolár zostáva dominantnou rezervnou menouAmerický dolár zostane v dohľadnom čase dominantnou globálnou rezervnou menou aj napriek tomu, že sa postupne presadzujú alternatívy, ako je čínsky jüan, tvrdí ratingová ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Londýn 12. septembra (TASR) - Americký dolár zostane v dohľadnom čase dominantnou globálnou rezervnou menou aj napriek tomu, že sa postupne presadzujú alternatívy, ako je čínsky jüan, tvrdí ratingová agentúra Moody's Investors Service.


Úloha dolára bude naďalej dôležitým faktorom pri hodnotení úverovej bonity USA, uvádza sa v správe Moody's o rezervných menách.

"Transparentnosť finančných trhov USA rovnako ako stabilita a predvídateľnosť menovej politiky USA posilňujú postavenie bezpečného prístavu, ktoré má americký dolár," uviedol predstaviteľ Moody's a spoluautor správy Colin Ellis.

Rezervné meny musia byť stabilné a predpokladá, že si zachovajú relatívnu hodnotu v priebehu ekonomických cyklov a časoch volatility cien aktív. Štáty, ktoré emitujú rezervné meny, majú väčšiu likviditu a lepší prístup ku kapitálu. Musia sa však tiež vyrovnať s obchodnými dôsledkami mimoriadne vysokého dopytu po ich peniazoch.

Zloženie globálnych devízových rezerv sa počas uplynulých 10 rokov príliš nezmenilo. Podiel dolára na globálnych rezervách aktuálne predstavuje 63 %. Na druhom mieste je euro s podielom 20 %. Budúci dopyt po eure bude podľa Moody's závisieť od sily európskych inštitúcií a mechanizmov na znižovanie rizík.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Európska komisia privítala postoj EP k smernici o autorských právach
<< predchádzajúci článok
Zástupkyňa amerického veľvyslanca privítala v SR štipendistov z USA

Moody's: Dolár zostáva dominantnou rezervnou menou - diskusné fórum čitateľov