Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

15. novembra 2013

Moška tvrdí, že tenisti sú mediálne najlepšie vytrénovaní športovci



Na snímke generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu (STZ) Igor Moška (vpravo) a nehrajúci kapitán Miloslav Mečíř. Bratislava, 3. septembra 2013



Zdieľať
Na snímke generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu (STZ) Igor Moška (vpravo) a nehrajúci kapitán Miloslav Mečíř. Bratislava, 3. septembra 2013 Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 15. novembra (TASR) - Tenisti a tenistky sú mediálne asi najlepšie vytrénovaní športovci, tvrdí generálny sekretár jedného z najúspešnejších slovenských zväzov v ére samostatnosti. Keď totiž dosiahnu určité postavenie v rebríčku ATP či WTA, absolvujú povinné školenie, kde ich učia základy komunikácie pred médiami. Medzinárodné inštitúcie tak vo veľkej miere uľahčujú prácu národným federáciám.


Podľa Igora Mošku Slovenský tenisový zväz žiaden špeciálny mediálny tréning pre reprezentantov nerobí. "V juniorskom veku túto funkciu plní ITF formou letákov a brožúriek či prostredníctvom pohovoru vrchného rozhodcu. Keď dosiahnu tenisti renking okolo 250-300, majú povinné školenie. Predstavitelia ATP a WTA ich učia, čo majú hovoriť pred médiami, keď vyhrajú turnaj, že sa majú poďakovať sponzorom a usporiadateľom."

Slovenskí tenisti, zúčastňujúci sa na reprezentačných akciách, majú v zmluvách uvedené, že musia však byť lojálni voči zväzu. "S hráčmi sa stretávam minimálne raz do roka pri podpisovaní zmlúv. S tenistami, ktorí reprezentujú v Davisovom pohári, Pohári federácie i s členmi Národného tenisového centra absolvujem osobné rozhovory. Podpisy kontraktov s ďalšími reprezentantmi, ktorých je okolo 40-50, má na starosti športový riaditeľ Vladimír Habas. V zmluvách je uvedená jedna čarovná formulka, že hráči musia byť lojálni voči STZ. Ak majú nejaké pripomienky, že niečo vo zväze nefunguje podľa ich predstáv, musia to riešiť najprv s nami, až potom cez médiá. Naša inštitúcia akoby ich na ten daný zápas zamestnávala a keď je nejaký problém, musíme ho riešiť vo vlastnej kuchyni. Ide väčšinou o citlivú vec a ak sa vyskytne nejaký zbytočný spor, môže to poškodiť imidž hráča i inštitúcie," dodal v rozhovore pre TASR Moška.

V tímových súťažiach sa z času na čas stáva, že hráči majú odlišný názor ako daviscupoví či fedcupoví kapitáni, najmä pokiaľ ide o voľbu povrchu. Niekedy svoju nespokojnosť prezentujú aj na pozápasových tlačových konferenciách.

"Vždy sa vyskytnú typy pováh a charaktery, ktoré vedia, že by niečo nemali urobiť, ale spravia to. Nerozmýšľajú nad tým, čo bude o týždeň, o dva o tri. Príkladom je Martin Kližan, ktorý sa vlani po stretnutí s Portugalskom vyjadroval kriticky k povrchu. Má právo vyjadriť svoj názor a neznamená to, že by nebol lojálny voči STZ. Mal by to však najprv povedať kapitánovi Milošovi Mečířovi, ktorý má rozhodujúce slovo a on by mu to vysvetlil. Martin má zrejme niekedy pocit, že my šetríme peniaze a nechceme vyjsť hráčom v ústrety. STZ však má do toho čo povedať, keď je niečo finančné náročné. Keby napríklad hráči chceli hrať proti niektorému tímu na tráve, museli by sme dobre zvážiť, či to stojí za to postaviť na jeden víkend dvorec za 50.000 eur. V minulosti sme mali v daviscupovom tíme Dominika Hrbatého a Karola Kučeru, ktorí boli univerzálnymi hráčmi schopnými dobre zahrať na každom povrchu. Teraz máme antukára Kližana a Lukáša Lacka, ktorý preferuje hardy, preto okolo povrchu sú niekedy veľké diskusie."

Slovenský tenista Lukáš Lacko počas finálového zápasu dvojhry na challengerovom turnaji Slovak Open proti Čechovi Lukášovi Rosolovi. Foto: TASR/Martin Turanovič
Športovci pri komunikácii čoraz častejšie využívajú sociálne siete, čo skrýva v sebe aj určité úskalia, najmä keď otvorene hovoria o osobných veciach. Počas daviscupového zápasu na Ukrajine rozvírili hladinu vyhlásenia Lukáša Lacka, ktorý rozhorčene reagoval na neúčasť Martina Kližana v tíme.

""Keď Lukáš cez sociálnu sieť odkomunikoval problém tykajúci sa absencie Martina v tíme, nechal som si vysvetliť, ako táto sieť funguje. Pred tromi mesiacmi som si sám zriadil konto, pretože keď človek reprezentuje nejakú inštitúciu, mal by sa niekedy vyjadriť a zaujať stanovisko. Spôsob komunikácie sa mi celkom pozdáva, no problémy môžu nastať, keď niekto napíše niečo príliš osobné. Má na to právo, no je tam riziko. Novinári totiž chcú všetko vedieť z prvej ruky, sledujú sociálne siete a môžu z toho spraviť kauzu. Aby zaujali čitateľa, pridajú do toho 20-30 percent vlastnej fantázie a nemusí to dopadnúť dobre. Konflikt medzi Lackom a Kližanom vyrobili novinári a bol úplne zbytočný. Podľa môjho názoru to nebolo až také horúce. Niekto niečo vypustil z úst, myslel to osobne a celé sa to zbytočne nafúklo. Verím, že v budúcnosti k podobným prípadom nepríde," zakončil Moška.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Expertka zdôrazňuje dôležitosť verbálnej i neverbálnej komunikácie
<< predchádzajúci článok
Fín Räikkönen je po operácii chrbta